Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignuje

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupil z funkce. Novinářům dnes řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Demisí chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a minulý čtvrtek překonaly tři tisíce za den.

Adam Vojtěch (ANO)

Ministr už dříve připustil, že měl trvat na tom, aby se roušky začaly nosit uvnitř znovu povinně již od začátku září. Vojtěch stál v čele úřadu necelé tři roky.

Třiatřicetiletý Vojtěch řídil ministerstvo zdravotnictví během letošní pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. "Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou, a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře," prohlásil dnes ministr. Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. "Nemám se zač stydět," uvedl. Odchodem chce vytvořit prostor pro "nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude ještě nějaký čas provázet".

Demisi oznámil Vojtěch ráno na ministerstvu zdravotnictví obklopen svými nejbližšími spolupracovníky. Po jeho prohlášení nebyl prostor na dotazy novinářů. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že o demisi uvažoval několikrát. "Já nikdy nechtěl opouštět tu loď na tom rozbouřeném oceánu, protože mi přišlo, že by to nebylo úplně vhodné, ale faktem je, že si člověk sáhl na dno fyzických a psychických sil," poznamenal.

Ode dneška má zhoršující se epidemickou situaci znovu řešit i Ústřední krizový štáb, který fungoval na jaře v době nouzového stavu. Od poloviny srpna přibývá i hospitalizovaných a lidí, kteří v souvislosti s nemocí covid-19 zemřeli, od začátku epidemie jich je přes 500. Odborníci upozorňují, že současné vyšší počty nakažených se v počtech lidí ve vážném stavu teprve projeví.

Vojtěch míní, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. Z věcí, které se mu za necelé tři roky ve funkci podařily, jmenoval zahájení elektronizace zdravotnictví, reformy psychiatrické péče nebo budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích. Podařilo se podle něj také zastavit úbytek zdravotních sester nebo vrátit význam dohodovacímu řízení mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče, ve kterém se rozdělují prostředky z veřejného zdravotního pojištění. "Na ministerstvo jsem přišel s úkolem, abych prosadil systémové koncepční změny, nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje již dokončit," uvedl třetí nejdéle sloužící ministr v historii samostatné České republiky.

Před prázdninami začala epidemie v Česku oslabovat. Ministerstvo zdravotnictví od 25. května zrušilo povinnost nosit roušky venku a od července i ve vnitřních prostorech. Povinnost zakrývat si dýchací cesty byla opět částečně zavedena 1. září, znovuzavedení tohoto opatření ale provázel zmatek. Vojtěch nejdřív oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra, pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech.

Po Babišově kritice a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou. "Možná jsem měl být tvrdší, pokud jde o opatření, která se týkala nošení roušek (od září). Asi jsem na tom měl trvat více, otázka je, jestli by to změnilo vývoj té situace," řekl Vojtěch v neděli.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Vojtěchovi za práci v čele ministerstva zdravotnictví. Na twitteru napsal, že odcházející ministr udělal víc než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl podle Babiše "neuvěřitelně". Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér.

"Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší," napsal Babiš, který večer vystoupí s televizním projevem. Vojtěch je podle premiéra slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk.

Babiš ještě nedávno uklidňoval veřejnost a říkal, že by se lidé neměli koronavirem strašit. Poté, co minulý týden přibývalo v zemi denně i přes 3000 nakažených a výrazně stoupl počet hospitalizovaných, premiér už není proti znovuobnovení Ústředního krizového štábu, o čemž má vláda rozhodnout dnes. Premiér nevylučuje ani vyhlášení nouzového stavu, který v zemi kvůli koronaviru platil 66 dní mezi březnem a květnem.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který bude řídit krizový štáb, to ale zatím "není v nejbližších dnech na stole". Vojtěch o víkendu připustil, že udělal chybu, když v srpnu netrval na plošném zavedení roušek ve vnitřních prostorech poté, co se na tom neshodli epidemiologové a proti byl i Babiš.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Související:

Právě se děje

reklama