Některé cíle ve zdravotnictví měly i předchozí vlády, nenaplnily je, míní odborníci

Koaliční smlouva obsahuje ve zdravotnictví některé cíle, které měly už i předchozí vlády, ale nepodařilo se je naplnit. Podle lékaře a konzultanta ve zdravotnictví Pavla Vepřka jsou úkoly, které si koalice dala, "celkem fajn", ale neřeší podstatné problémy zdravotnictví, jako je nízká kvalita řízení a hospodaření s penězi, které jím protékají. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku (iHETA) považuje priority za dobře nastavené.

Prezident lékařské komory Milan Kubek označil cíle za velmi obecné, a tedy obtížně hodnotitelné. Šéf stomatologů Roman Šmucler upozorňuje na to, že na některé plány nemá ministerstvo zdravotnictví peníze. Lékárníci by uvítali body týkající se systémových změn v lékárenství, na změnách jsou připraveni s budoucí vládou spolupracovat. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s Piráty a Starosty a nezávislými dnes podepsali koaliční smlouvu, jejíž součástí jsou priority v jednotlivých oblastech.

"Letmý pohled na priority budoucí vládní koalice v oblasti zdravotnictví ukazuje, že si buďto není vědoma vážnosti situace nebo jen nechce otevírat další fronty ve chvíli rostoucí drahoty, rozvrácených státních financí a neúnavného viru," napsal ČTK Vepřek. Podle něj jsou úkoly nové vlády jako celek "celkem fajn", ale neřeší to podstatné. "Hlavním problémem českého zdravotnictví je nízká kvalita jeho řízení a hospodaření s penězi, které jím protékají. Masivní zásahy končící vlády do jeho chodu v minulých letech, zejména skokové navýšení platby za státní pojištěnce a plošné zvýšení personálních nákladů, tento chronický problém učinily akutním," uvedl Vepřek. Pokud se ve zdravotnictví neodehrají zásadní změny, systém veřejného zdravotního pojištění podle něj vyčerpá rezervy a sklouzne do deficitu. "Současné nastavení systému neumožňuje rozjetý růst nákladů bezbolestně ubrzdit," dodal.

"Programové priority jsou dle mého názoru dobře nastaveny a míří k podstatným problémům českého zdravotnictví. Správný je důraz na prevenci," napsal ČTK Doležal. Chybí mu ale konkrétní závazek jak navýšit výdaje na prevenci na alespoň desetinásobek.

Vznikající vláda chce umožnit dobrovolné připojištění na péči, kterou si lidé nyní platí sami, a slibuje víceleté plánování financování. Obojí Doležal označuje za pozitivní. "Jsem také rád za posilování kompetencí a odpovědnosti zdravotních pojišťoven," uvedl. V digitalizaci Doležal oceňuje podporu sdílení informací mezi poskytovateli a plátci. "Nebál bych se být konkrétnější ve smyslu otevření přístupu pacientů k elektronických zdravotním záznamům," poznamenal.

Podle šéfa České lékařské komory Kubka je koaliční smlouva ve zdravotnictví velmi obecná, a tedy obtížně hodnotitelná. "Domnívám se, že příčinou je obtížné hledání společného jmenovatele pro pět politických stran, které se ve svých programech do značné míry liší," poznamenal Kubek.

Podporu zdravého životního stylu, zvýšení zdravotní gramotnosti či odpovědnosti občanů za vlastní zdraví, stejně jako odstranění nerovností v úhradách podle prezidenta České stomatologické komory Šmuclera slibovaly už předchozí vlády. Upozorňuje na to, že například na masivnější finanční podporu nových ordinací praktiků a zubařů nemá ministerstvo žádné peníze. "Na motivaci potřebujete miliardy - ty mají kraje a trochu pojišťovny. Když budou kraje chtít hustší síť, peníze mají na účtech," napsal ČTK Šmucler.

K plánu rozšířit odpovědnost zdravotních pojišťoven Šmucler uvedl, že ty nyní nemají možnost nabízet lidem za jejich peníze odpovídající rozsah péče a vlastně přeposílají peníze podle pokynů ministerstva. "Připojištění předpokládá si říci, co je standard a co nadstandard. A to bude spousta křiku, neb každý chce vše zadarmo a nechce se připojišťovat. Ale připojištění v německém stylu by smysl dávalo," poznamenal.

Užitečné by podle Šmuclera bylo koalicí slibované vytvoření systému monitoringu a správy čekací doby na plánované zákroky a plánovaná vyšetření. "Lidé by viděli, jak u nás často čekají velmi, ale velmi dlouho. Tady by mohl vzniknout prostor pro připojištění - nečekat rok na kloub ale zaplatit si rychlejší výměnu," uvedl.

Koaliční dokument nijak nezmiňuje lékárny. Česká lékárnická komora by uvítala, kdyby se v programu objevily systémové změny v lékárenství, zejména ve způsobu financování lékárenské péče nebo zavedení stejných doplatků na léky hrazené ze zdravotního pojištění. Revizi systému podle prezidenta lékárníků Aleše Krebse slibovala končící vláda, prakticky podle něj k ničemu nedošlo. Mnoho bodů v koaliční smlouvě vznikající vlády se podle Krebse týká lékáren nepřímo, lékárníci vidí svou roli v zapojení do prevence, podpory zdravého životního stylu, řešení závislostí či regulace návykových látek. "Lékárníci jsou zdravotníci, kteří se s pacienty setkávají třikrát častěji než ostatní lékařská povolání, mohou tedy provádět například preventivní intervence efektivněji," napsal ČTK Krebs. Komora je podle něj připravena s budoucí vládou na potřebných změnách spolupracovat.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví Milan Kubek Roman Šmucler

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy