Proti koronaviru by měli očkovat praktičtí lékaři, říká hejtman Vondrák

Očkování proti koronaviru by podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) měli prioritně dělat praktičtí lékaři. Přenášet tuto povinnost dál na kraje či nemocnice podle něj není dobré. Vondrák navíc kritizuje komunikaci ministerstva zdravotnictví s hejtmany. O zahájení očkování čtvrtou dávkou se podle něj zástupci krajů dozvěděli z médií. Předem to s nimi nikdo neřešil.

"Nebyli jsme v kontaktu. S námi to nikdo neřešil. Já osobně jsem se to dozvěděl v pondělí z televizních zpráv," uvedl Vondrák s tím, že mu takový způsob komunikace připadá nešťastný. Dodal, že kraj udělá vše pro to, aby očkování čtvrtou dávkou pro všechny zájemce zajistil. I když by to podle něj měli dělat hlavně praktičtí lékaři.

"Není možné neustále tuto povinnost a náklady s tím spojené přenášet na kraje. Nyní to zvládneme bez obtíží. Byl by ale problém, kdyby vznikla potřeba znovu otevřít velkokapacitní očkovací centrum. Momentálně tam funguje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině," uvedl Vondrák.

Očkování v Moravskoslezském kraji nyní provádí například Fakultní nemocnice Ostrava. V pondělí si tam pro vakcínu přišlo 132 lidí, z toho 47 pro čtvrtou dávku. "Další očkovací den bude středa. Postupně se do toho zapojí i další krajské nemocnice," uvedl. Toto řešení ale podle něj není správné. "Nemocnice nejsou od toho, aby očkovaly. Toto děláme jako z nouze ctnost. Protože to umíme, tak to tam v dalších dnech dáme," řekl Vondrák.

Prioritně by podle něj ale očkování měli zajišťovat praktičtí lékaři. "Mají na to kapacity. To ale musí řešit ministerstvo zdravotnictví. Kraje nemají kompetence lékařům nařizovat, aby v ordinacích začali očkovat," řekl hejtman.

V kraji ale zatím praktici podle informací ČTK neočkují. "Už v pondělí, když se o čtvrté dávce začalo mluvit, jsem kontaktovala svého lékaře. Řekli mi ale, že zájem je minimální. Že neočkují," řekla ČTK osmasedmdesátiletá Vlastimila Bulíková z Opavska. Ta nyní chce využít očkování v ostravské fakultní nemocnici. "Už je to ale komplikované, musím si zajistit odvoz. Tak bych si ke svému lékaři došla," řekla.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 20 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 37 minutami

před 59 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy