Psychiatři by uvítali, aby pojišťovny dál hradily péči na dálku

Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) by uvítala, kdyby zdravotní pojišťovny dál hradily pacientům péči na dálku, která byla zavedená v době pandemie nového typu koronaviru.

Mimořádná úhrada ale platí u největší pojišťovny VZP jen do konce června, ostatní pojišťovny ji ukončily už v květnu, informovala dnes v tiskové zprávě psychiatrická společnost. 

V době pandemie covidu-19 většina ambulancí jiných odborností omezila provoz až o desítky procent. Například praktický lékař sice podle jejich sdružení i na začátku epidemie zůstal v kontaktu průměrně s více než 50 pacienty denně, jen zhruba osm pacientů však přišlo přímo do ordinace. Ostatní obsloužil po telefonu nebo mailu.

Psychiatrické ambulance díky možnosti "návštěvy na dálku" ordinovaly v posledních měsících podle předběžného průzkumu Výboru Sekce ambulantní péče Psychiatrické společnosti ČLS JEP zhruba o pětinu víc než běžně. Asi 71 procent vyšetření v březnu bylo po telefonu, skypu nebo s využitím jiné technologie.

"Velkou výhodou bylo, že pacienti mohli napřímo kontaktovat lékaře, pokud jim bylo psychicky špatně. Zároveň mohl psychiatr aktivně kontaktovat své pacienty tak, aby jejich léčba nebyla přerušena," uvedl místopředseda ambulantní sekce společnosti Erik Herman. Průzkumy ukazují, že v době pandemie se s depresemi či úzkostmi potýkalo více lidí než před ní.

V roce 2018, z nějž pocházejí poslední dostupná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, navštívilo psychiatrické ambulance 650.000 pacientů. Ordinace jsou plně vytížené a objednací doba činí dva až tři měsíce. Pacienti i lékaři by tak zachování distanční péče v odůvodněných případech uvítali.

"Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP - na základě pozitivních zkušeností s distanční formou psychiatrických kontrol a krizových intervencí v době karanténních opatření v souvislosti s pandemií covid-19 - podporuje zavedení prvků telemedicíny do ambulantních psychiatrických služeb v indikovaných případech a za jasně definovaných podmínek jako jednu z možností hrazené ambulantní psychiatrické péče," sdělil předseda společnosti Pavel Mohr.

Sdružení ambulantních specialistů, do kterého psychiatři spadají, se podle společnosti snaží možnost úhrady této péče zařadit na jednání o úhradách zdravotní péče v příštím roce, které má skončit v pátek. Specialisté jsou spolu s nemocnicemi akutní a následné péče posledními třemi segmenty, kde zatím dohoda nebyla uzavřena.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovina nevyhledala odbornou pomoc.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Počet akutních lůžek dětské psychiatrie se letos navýší až o 150

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že počet akutních lůžek dětské psychiatrie se letos navýší o desítky až o 150. Řešit chce i stav léčebny v Lounech. Podle informací na webu Asociace dětské a dorostové psychiatrie je v ČR 576 lůžek pro děti, z nich 190 v samostatných dětských psychiatrických léčebnách, 246 na dětských odděleních léčeben pro dospělé a ostatní na psychiatrických odděleních nemocnic.

Více souvisejících

Zdravotnictví psychiatrie zdravotní pojišťovny pacienti lékaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy