Vláda potřebuje novou tvář, která by o epidemii koronaviru mluvila k veřejnosti, a tou by mohl být epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl v rozhovoru, který dnes večer odvysílala televize CNN Prima News. Smejkal Primě napsal, že o tom slyší poprvé.
Babiš připustil, že lidé berou vyjádření představitelů vlády ohledně epidemie s rezervou. Není podle něj role premiéra ani ministra zdravotnictví, aby vyprávěli o koronaviru a opatřeních proti šíření nákazy. "Potřebujeme nějakou novou tvář na epidemiologická opatření, jako byl Prymula minulý rok," řekl premiér. "Myslím si, že pan Smejkal by byl dobrá tvář," dodal. Uvedl také, že by byl rád, aby se Smejkal připojil k vládní radě pro zdravotní rizika.
Smejkal by se podle Babiše měl podílet na opatřeních proti epidemii. "Měl by podle mého názoru být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, protože v této chvíli tam není žádný epidemiolog, který je nějaká tvář, kterou vidíme stále v televizi," uvedl premiér. Ke koronaviru se v médiích často vyjadřuje epidemiolog Roman Prymula, který byl loni na podzim zhruba měsíc ministrem zdravotnictví a skončil v tomto týdnu jako Babišův poradce poté, co se jako divák zúčastnil fotbalového zápasu v den, kdy doporučoval zpřísnit opatření proti šíření nákazy.
Podle Babiše by Smejkal neměl post premiérova poradce jako Prymula, měl by ale velice úzce spolupracovat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), který není epidemiolog. Blatný by měl také podle premiéra najít další lidi, aby posílil svůj expertní tým. Babiš se vyslovil i pro sloučení tří skupin, které na ministerstvu zdravotnictví radí s postupem proti koronaviru. Epidemiologická skupina by se podle premiéra měla spojit s laboratorní a klinickou skupinou. "Podle mě to všechno patří dohromady," řekl Babiš.
Premiér se vyhnul odpovědi na otázku, zda Smejkala ohledně jeho možné nové role oslovil. "My diskutujeme," řekl jenom. Smejkal o ničem takovém neví. "Slyším to poprvé. To je můj komentář," napsal televizi. Smejkal vedle IKEM působí také jako externí poradce Iniciativy Sníh, která mimo jiného usiluje o zmírnění dopadů pandemie v České republice.
Související
Experti z MeSES doporučují plošné testování ve firmách i vyšší ošetřovné
Experti kolem Smejkala doporučují testování ve školách či práci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
před 2 hodinami
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
před 3 hodinami
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
před 4 hodinami
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
před 5 hodinami
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
před 5 hodinami
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno před 6 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 6 hodinami
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
před 7 hodinami
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
před 8 hodinami
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 9 hodinami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 9 hodinami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 9 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 10 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 11 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 12 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 13 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 13 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 14 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 16 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě