Experti kolem Smejkala doporučují testování ve školách či práci

Odborníci kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a cenově zpřístupnit testy tak, aby se jim neočkovaní lidé z finančních důvodů nevyhýbali. Podle nich je potřeba také posílit trasování nakažených a jejich kontaktů, testovat ve školách a zaměstnání. Jsou i pro to, aby se museli očkovat pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství.

Epidemie bude podle nich trvat i příští rok, hrozí opět zahlcení nemocnic. Členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) to dnes řekli novinářům.

Podle členů MeSES je špatně, že vláda nechce pokračovat v testování ve školách po 15. listopadu. Skupina už dříve navrhovala, aby se testovalo lokálně ve školách při dosažení hodnoty 100 nakažených na 100.000 obyvatel týdně. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo hranici na trojnásobku. Počty nových případů nakažených v dětské populaci jsou podle demografky Dagmar Dzúrové nyní vyšší než v nejhorších obdobích předchozích vln epidemie, kdy se školy uzavíraly. Viroložka Ruth Tachezy doplnila, že není jiná cesta než testování ve školách. Jinak podle ní hrozí, že se školy opět budou zavírat. Považujeme za neetické, aby se nechal volný průběh viru u dětí ve školách, poznamenal epidemiolog Rastislav Maďar. Ve školách se podle něj "zintenzivňuje" přenos, vir se zanáší do rodin. Odborníci mají obavy, aby s poklesem imunity u starších jedinců nedošlo vysokému počtu hospitalizací a úmrtí v povánočním období.

"Protože je situace kritická a virová nálož v populaci velmi vysoká, nedává už smysl postupovat regionálně, podle jednotlivých okresů, protože již všechny okresy splňují hranici stanovenou pro toto opatření," uvedli členové MeSES ve svém stanovisku. Odborníci také požadují okamžité zahájení testování v institucích a pracovních kolektivech minimálně jednou týdně.

Ve školách se po rozhodnutí vlády testovalo v nejpostiženějších okresech 1. a 8. listopadu, jedno kolo je ještě naplánováno na 15. listopadu. Poté chtějí hygienici testovat jen ve školách, kde budou ohniska nákazy.

Smejkal, který skupinu vede, řekl, že stále slyší ze strany představitelů státu ujišťování, že je česká populace dostatečně promořena nebo že nemocnice nápor pacientů zvládnou. "Máme pocit, že to už jsme slyšeli, že to je déjà vu," poznamenal. Zdravotníci jsou ale podle něj po předchozích vlnách epidemie unavení a mnozí uvažují, že svou profesi opustí.

Podle Smejkala se protiepidemická opatření nemohou opírat jen o očkování, je třeba více testovat, navýšit kapacity trasování proto, aby nebylo potřeba nařídit lockdown. To podle něj skupina opakuje od té doby, co vznikla. Návrhy MeSES Smejkal ve čtvrtek přednese na radě vlády pro zdravotní rizika, jejímž je členem.

Dnešní rozhodnutí vlády o povinném testování neočkovaných zdravotníků v lůžkových zařízeních hodnotí Smejkal kladně, podle něj je mezikrokem k povinnému očkování těchto profesí. Skupina naopak nesouhlasí s tím, že se od listopadu zrušilo hrazení testů na covid pro dospělou neočkovanou populaci. Je i proti tomu, aby se jako doklad bezinfekčnosti přestaly používat testy.

Související

Antigenní test na covid-19

Experti z MeSES doporučují plošné testování ve firmách i vyšší ošetřovné

Plošné testování ve firmách nebo častější testy školáků doporučují odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Zároveň by podle nich měl stát také zvýšit ošetřovné a nemocenskou, aby se lidé nebáli na testy jít. Skupina to uvedla v prohlášení na svém webu v reakci na rekordní nárůst případů nemoci covid-19.
Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

Odborníci doporučují spojit třetí dávku s očkováním proti chřipce

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem doporučuje spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti sezonní chřipce. Uvedla to ve stanovisku k podání třetí dávky vakcíny. Podporuje podmínky nastavené ministerstvem zdravotnictví, aby byli prioritně znovu očkovaní lidé nad 60 let a pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách.

Více souvisejících

Petr Smejkal Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy