Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.

bolest
doporučujeme

Migrénou trpí v Evropě asi padesát miliónů lidí. Většině z nich negativně ovlivňuje život, více než polovina tvrdí, že migréna měla dopad na jejich kariéru a polovina nemoc tají před svým okolím. Může za to i fakt, že společnost považuje migrénu za pouhou bolest hlavy. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech,“ řekla novinářům předsedkyně organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Migrenózními záchvaty trpí také Karolína Petrušková, která první dny utrpení zažila po maturitní zkoušce. Po maturitě nastoupila na vysokou školu, kde jí studium migréna značně znesnadňovala. Záchvaty se jí ustálily na jediný den v týdnu. „Ustálily se na úterý. To jsem měla volno. Jakmile jsem byla v zápřahu a neměla čas na nic jiného, nic se nedělo, ale jakmile jsem si chtěla odpočinout, přišla migréna,“ popisovala na tiskové konferenci.

Lékaři jí zprvu předepisovali pouze léky proti bolesti. Takové léky ale mohou pacienti často nadužívat, jak novináře upozornila vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Thomayerovy nemocnice Jolana Marková. „Často se k migréně přidá i častá bolest hlavy, která je způsobena přílišným požíváním léků. Může to být i antikoncepcí,“ uvedla.

V současné době pomáhají Karolíně Petráškové nejenom léky na bolest ale také antimigrenózní léky. Podle jejích slov bohužel nezaberou vždy a mají nepříjemné vedlejší účinky. „Mám i předepsaná antidepresiva jako další typ možné preventivní léčby,“ sdělila.

Společnost nebere migrénu vážně

V Evropském průzkumu podle odpovědí nemoc tají téměř polovina lidí. V Česku zatajování migrén přiznalo dokonce přes šedesát procent dotázaných, a to i před svým partnerem. „Pacienti se před svým okolím stydí nebo si připadají neschopní,“ vysvětlila Blažejovská. Za tento stav může i to, že společnost nebere migrénu vážně.

Tento dojem mělo i devadesát jedna procent dotazovaných Čechů. „Setkávají se s nepochopením a zlehčováním svého stavu. Přitom ve chvíli, kdy prožívají deset a více záchvatů v měsíci, je jejich kvalita života značně narušená,“ dodala Blažejovská.

Se zlehčováním nemoci se setkala i Jindra Nebovidská, která mývala až osmnáct záchvatů měsíčně. S neuznáváním nemoci se setkávala i dříve. „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Musela jsem si zvyknout a když mi bylo úplně nejhůř, už jsem to nikomu neříkala,“ sdělila novinářům.

Následně se s migrénami starala o dvě děti, což zvládala jen tak tak. „Bývalému manželovi jsem o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával,“ zavzpomínala. Právě partner a blízké okolí může poskytnout pomoc, kterou takový člověk potřebuje. To, že migrény rodiče ovlivňují život jeho dětí, si myslí čtyři z deseti migreniků a šest z deseti tvrdí, že jim migréna brání v zajištění plnohodnotné péče o děti.

Migréna značně ztěžuje práci

Pracovní život s migrénou je hodně složitý. Podle slov Blažejovské nemá každý zaměstnavatel pro neplánované absence pochopení. Přes polovinu lidí trpící migrénami uvedlo, že má negativní dopad na jejich kariéru.

S tím se setkala i Jindra Nebovidská. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí,“ popisovala. „Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narazila jsem na podobné potíže,“ uzavřela.

Pacienti s migrénou se také často vyhýbají společenským akcím, takových je více než polovina. „Není příjemné neznámým lidem vysvětlovat, co mi vlastně je a jaké mám problémy. Navíc je po záchvatech člověk tak unavený, že na společenské vyžití nemá ani náladu,“ osvětlila Petrušková.

Jednu třetinu lidí odrazují migrény i od sexu či cestování a značné procento i od pohybu. Navíc se asi polovina lidí cítí kvůli migrénám depresivně.

Pomůže nová aplikace

Podle neurologů je nejdůležitější při léčbě migrény rychlá správná diagnóza a poctivé užívaní léčby. V tuzemsku proto funguje síť třiceti Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. „Jejich smyslem je pomoci těm pacientům, kteří se už někde léčili, ale nemoc se nepodařilo běžnými postupy ovlivnit,“ řekla Marková.

U pacientů, kteří prožívají záchvaty více než čtyřikrát měsíčně, lékaři podle Markové nasazují preventivní profylaktickou léčbu. „Pacientům dokážeme snížit počet záchvatů až o polovinu,“ dodala.

Zvládat migrény by měla pomoci i nová aplikace Migréna Kompas. Umožní pacientům zaznamenat záchvaty, jejich délku a intenzitu i užité léky. Aplikace bude sloužit jako pomocník při rozhovoru pacienta s lékařem, kdy společně mohou odhalit spouštěče atak a domluvit se na vhodné změně životního stylu.

„Migréna Kompas je naše nejrozsáhlejší zdravotní aplikace. Respektuje trendy doby a spojuje mnoho různých funkcí,“ uvedl pro novináře Jaromír Krotký ze společnosti Pears Health Cyber. Do budoucna vývojáři plánují spustit aplikaci na Slovensku, v Maďarsku nebo v pobaltských státech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko by se do 4. stupně PES mohlo dostat v polovině února, míní Blatný

24.01.2021 13:37 Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 13:31 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

V Česku se prohlubují nerovnosti v oblasti zdraví, píše se ve zprávě pro…

24.01.2021 10:35 V Česku rostou nerovnosti v oblasti zdraví, peníze by měly jít na prevenci i osvětu. K pozitivům…

Registrační systém k očkování se podle Babiše od února otevírat nebude

24.01.2021 09:58 Aktualizováno Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama