Ve Slezsku roste počet hospitalizovaných s covidem, zřejmě se obnoví krizový štáb

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 84 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v neděli jich bylo 45. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7086 lidí. Vzrůstá počet hospitalizovaných, zvýšil se o pět lidí na aktuálních 52 osob. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Na Ostravsku, které se podle takzvaného semaforu určujícího riziko nákazy nově ocitlo mezi oranžovými okresy, zřejmě začnou platit další opatření. V plánu je distanční výuka na VŠ i roušky na venkovních akcích nad 100 lidí.

Aktualizace ukazuje na podíl 5-6% z celkového nárůstu v ČR. Bohužel narůstá počet hospitalizovaných, z toho 8 lidí je umístěno na JIP. pic.twitter.com/NYIiNjqNhK

— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 22, 2020

"Aktualizace ukazuje na podíl pěti až šesti procent z celkového nárůstu v ČR. Bohužel narůstá počet hospitalizovaných, z toho osm lidí je umístěno na JIP," uvedl Vondrák. Dnes se opět sejde bezpečnostní rada kraje a bude se zabývat možným opětovným ustavením krizového štábu.

Aktuálně nemocných je v kraji 1608 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5380 nemocných, 98 osob v souvislosti s covidem-19 zemřelo, tento údaj se od neděle nezměnil. Z pondělních 3848 testů bylo pozitivních 2,18 procenta. Největší přírůstek nemocných opět má Ostravsko - 31 nových případů nákazy. Po 14 je na Opavsku a Frýdecko-Místecku, 13 nakažených přibylo na Bruntálsku, osm nemocných na Karvinsku a čtyři na Novojičínsku.

Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla dnes ČTK řekl, že po dohodě s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou by v oranžově označených okresech měla platit nová omezení, tedy distanční výuka na vysokých školách a povinnost nosit roušky na venkovních akcích nad 100 osob. V regionu by se toto omezení týkalo Ostravska, které bylo jako jediný okres v kraji označeno oranžovou barvou. Podle Kotrly se čeká, až ministerstvo zdravotnictví nové opatření schválí. Krajské hygieniky stále nejvíce zaměstnává nákaza na školách. Koronavirus napříč krajem ovlivnil výuku asi na 50 školách.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská dnes novinářům sdělila, že od středy budou z důvodu zhoršující se epidemiologické situace odbavováni klienti oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů pouze po předchozí objednávce. Výjimku budou mít například lidé, kteří přijdou ohlásit ztrátu osobního dokladu nebo si podat žádost o doklad ve zkrácené lhůtě. Registr vozidel, který byl kvůli koronavirové nákaze uzavřen, by měl od čtvrtku odbavovat první objednané klienty. "Za přepážky evidence silničních vozidel se vrátí šest zaměstnanců. Podle možností budou postupně vyřizovat také požadavky neobjednaných klientů. V pracovní neschopnosti zůstává stále osm zaměstnanců evidence silničních vozidel, jejichž test na covid-19 byl pozitivní," řekla Vojkovská.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 77 lidí nakažených koronavirem. Celkově tak od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 6564 lidí. Rozdílnost údajů mezi daty z hygienické stanice a chytrou karanténou je dána odlišným způsobem zpracování dat.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy