Vědec zkritizoval Vojtěcha: Po půl roce s koronavirem máme být jinde, chytrá karanténa nefunguje

Podle prorektora Univerzity Karlovy, biochemika Jana Konvalinky poslední kroky ukázaly, že chytrá karanténa nefunguje. Podivuje se dokonce nad tím, v jakém stavu se úřady nachází po šesti měsících s koronavirem.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Uvalení plošných opatření na celý Moravskoslezský kraj včetně Bruntálska, kde se covid-19 téměř neobjevil, poukazuje údajně především na nefunkčnost chytré karantény.

"Plošná opatření jsou přiznáním toho, že se nám chytrá karanténa nepovedla, že se nám nedaří dost rychle testovat – což nechápu, jak je možné, protože na to máme technické možnosti – že se nám nedaří správně trasovat," řekl v pořadu Události, komentáře.

Dodal, že díky tomu je třeba dělat nepříliš chytrá, ale účinná plošná opatření. A tento postoj úřadů se mu nelíbí. "Po šesti měsících, kdy virus známe, bychom měli být dál," uvedl.

V Moravskoslezském kraji jsou nyní povinné roušky v budovách a veřejné dopravě, restaurace a bary mohou mít otevřeno do jedenácti večer a hromadné akce mohou být nejvýše za účasti stovky lidí. To se nelíbí ani tamnímu hejtmanovi.

"Máme chytrou karanténu a zavedení plošných opatření v celém kraji, i v oblastech, kde je téměř nulová nákaza, mi připadá v rozporu s tím, co od chytré karantény chceme – abychom se zaměřili na lokální ohniska a jasně je vymezili a ohraničili," uvedl Ivo Vondrák.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ale tvrdí, že hygienici postupovali věcně správně. Považuje za těžké soustředit se na jeden okres, protože se nové případy nákazy covidem-19 vyskytly ve většině z nich.

"Už se nebavíme o jednom okrese, a proto krajská hygienická stanice přistoupila k plošnějšímu opatření," dodal. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama