Vojtěch chce debatu o uznávání protilátek na koronavirus dokončit v září

V souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (NSS) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvažuje o uznávání protilátek na koronavirus. Debatu na toto téma chce dokončit v září. Výnos soudu je podle něj nutné respektovat, ale názory odborníků na protilátky se různí. Vojtěch to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministerstvo zdravotnictví podle čtvrtečního rozsudku NSS stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání nemoci covid-19 proti těm, kteří se chtějí prokazovat zjištěnými protilátkami na koronavirus. Resort zdravotnictví si podle NSS protiřečí, když automaticky předpokládá, že lidé po nemoci jsou proti nákaze chráněni, i když se jim protilátky neměří, zatímco lidé, kteří se prokážou vysokými protilátkami, nikoliv. Uvedl to server Seznam Zprávy.

"Je to rozhodnutí soudu a my ho musíme respektovat, byť si o něm můžeme myslet své," řekl dnes Vojtěch. Téměř žádná země podle něj protilátky na úroveň dokončeného očkování nebo prodělané nemoci covid-19 nestaví. Soud podle Vojtěcha neřekl, že se mají uznávat protilátky, vyžaduje argumenty pro určité rozhodnutí. "Je to čistě odborná otázka," uvedl dále Vojtěch, nemůže o ní podle něj rozhodnout politik. V září se podle Vojtěcha k tématu uskuteční kulatý stůl.

"Odborný aparát ministerstva (zdravotnictví) pod vedením paní profesorky Vašákové, náměstkyně pro zdravotní péči, má v tomto směru možná odlišný názor v tom kontextu, že pokud má někdo zjištěné protilátky, nedá se na něj pohlížet jako na plně chráněného," uvedl dále Vojtěch.

Martina Koziar Vašáková už dříve uvedla, že ministerstvo zdravotnictví na podzim chystá republikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus. Zapojit do ní chce tisíce dobrovolníků, podílet se na ní má několik velkých center. Cílem je podle Vašákové poznat skutečná data o tom, jaká část populace covid-19 prodělala. Pravidelným testováním chce stát zkoumat i to, jak protilátky lidi chrání před nákazou.

K zavedení uznávání protilátek proti covidu pro prokázání bezinfekčnosti se v poslední době přikláněl premiér Andrej Babiš (ANO) i sněmovní opozice a s váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 48 minutami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy