Opatření moravskoslezských krajských hygieniků kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem a zpětně se bude prověřovat jejich účinnost. Po jednání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kritizoval moravskoslezské hygieniky, že o zpřísnění krajských opatření proti šíření koronaviru neinformovali předem hejtmanství.
Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová na tiskové konferenci uvedla, že na popud ministerstva zdravotnictví musí být do budoucna účinnost opatření krajských hygienických stanic o několik hodin odložena. Svrčinová zůstává ve funkci i přes dřívější kritiku ministra zdravotnictví, který se týkala právě rychlosti zavádění opatření. Vojtěch o víkendu uvedl, že by Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci.
"Odborně ta opatření byla správná. Každý ředitel hygienické stanice ale musí prostě komunikovat ta opatření dostatečně dopředu," řekl ministr.
Epidemiologická situace z perspektivy @ECDC_EU. Z mapy ukazující převážně klidnou situaci v EU vystupuje mimo jiné Moravskoslezský kraj. Počet případů zde opět přes víkend vzrostl. Ta správná opatření se činí předtím, než se situace zhorší. Když situace začne eskalovat, je pozdě. pic.twitter.com/M8Xg0LrnDv
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 20, 2020
"Dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat - důvody a vydání - nejlépe cestou bezpečnostní rady, kdy požádám pana hejtmana, aby ji svolal aspoň den předtím, než bude mimořádné opatření vydáno," dodala Svrčinová.
Později řekla, že své setrvání ve funkci zvažuje ustále, protože má určitý věk. "Říkám si, že už bych mohla mít klid, ale zase když vidím kolegy, jak se snaží, a že bych jim tím podtrhla nohy," řekla Svrčinová. Podle ní ji právě kolegové velmi podpořili. Kritiku své osoby vnímá jako oprávněnou.
"Asi to bylo komunikováno špatně. Myslím si, že nejenom já komunikuji špatně, ale já jsem si z toho udělala závěry a jsem zvyklá přijímat kritiku a řešit ji. Už jsem se domluvila, že půjdu na nějaký komunikační kurz," řekla Svrčinová.
"Požadujeme po krajské hygienické stanici, aby opatření, která vydala, se průběžně - nejlépe v řádu dnů - začala prověřovat, do jaké míry jsou smysluplná a do jaké míry skutečně zatěžují oblasti kraje, které nemají problém," uvedl před novináři hejtman Ivo Vondrák (ANO). Svrčinová dodala, že první vyhodnocení opatření bude v pátek, ve čtvrtek si hygienici chtějí situaci vyhodnotit.
"Obrovské rozdíly počtů nově evidovaných případů covid-19 mezi jednotlivými okresy Moravskoslezského kraje podle mne neospravedlňují zavedení přísných opatření plošně pro celý kraj. Za dílčí úspěch dnešního jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje tak považuji alespoň příslib možné revize současných opatření koncem týdne," uvedl na twitteru ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).
Obrovské rozdíly počtů nově evidovaných případů Covid-19 mezi jednotlivými okresy MSK podle mne neospravedlňují zavedení přísných opatření plošně pro celý kraj. Za dílčí úspěch dnešního jednání BR MSK tak považuji alespoň příslib možné revize současných opatření koncem týdne.
— Tomáš Macura (@Macura2014) July 20, 2020
Hygienici v pátek s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Zdůvodňovali to případy komunitního šíření, u kterých nemohou zjistit původ nákazy, což dnes zopakovali. Platí povinnost roušek v MHD a vnitřních prostorách a další omezení.
Související
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
Při tragickém požáru ve švýcarském baru se zranil Čech, potvrdilo ministerstvo
Adam Vojtěch (ANO) , ministerstvo zdravotnictví , Moravskoslezský kraj , hygienici , Ivo Vondrák (hejtman) , Tomáš Macura (primátor Ostravy) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
před 49 minutami
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
před 1 hodinou
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
před 2 hodinami
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
před 2 hodinami
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
před 3 hodinami
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
před 4 hodinami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 5 hodinami
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 6 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 7 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 7 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 8 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 9 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 10 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 11 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 11 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 12 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 14 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
Přípravy na záchrannou operaci pro dvanáctitunového keporkaka, který již téměř měsíc uvízl v mělkých a málo slaných vodách u německého ostrova Poel, vrcholí. Soukromá iniciativa financovaná dvěma bohatými mecenáři plánuje přepravit zvíře přezdívané Timmy na speciálním pontonu se vzduchovými polštáři čtyřicet kilometrů směrem do Severního moře, odkud by se keporkak mohl vrátit zpět do Atlantiku.
Zdroj: Libor Novák