Vojtěch: Testy ve firmách by se zavedly při 25 případech na 100.000 obyvatel

Plošné testování ve firmách či na úřadech by vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) znovu zřejmě zavedla, pokud by tzv. incidence, tedy počet potvrzených případů koronaviru za sedm dní, stouplo na 25 na 100.000 obyvatel. Vojtěch to řekl dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Nakažených je za poslední týden podle informací na webu ministerstva zdravotnictví osm na 100.000 lidí, ale v Praze už se zaokrouhlené incidenční číslo na 25 případů dostalo. Povinné testování v soukromé a veřejné sféře skončilo ve čtvrtek. Zaměstnanci vracející se ze zahraničí se ale budou muset od 9. července v práci prokázat negativním testem.

Navzdory šíření nových variant koronaviru není podle Vojtěcha zatím nutné opětovně přistupovat k pravidelnému povinnému testování zaměstnanců. Stačit by mělo, že všichni lidé, kteří se vrátí z ciziny, budou muset zaměstnavateli předložit negativní test. V případě zemí, které jsou na tzv. cestovatelské mapě mezi státy s nízkým a středním rizikem, si budou moci lidé test nechat udělat do pěti dnů, do té doby budou muset mít v zaměstnání respirátor minimálně třídy FFP2, řekl dnes Vojtěch.

Z pohledu ministerstva zdravotnictví by bylo podle Vojtěcha nejbezpečnější, kdyby lidé museli negativní test mít po jakékoliv nepřítomnosti na pracovišti. "Legislativní rada vlády to neposvětila," uvedl.

Zaměstnavatelé chtějí mít podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje možnost flexibilně reagovat na situaci v regionu a rozhodovat o hygienických pravidlech ve firmě, zejména o nošení roušek a testování. "Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o mimořádném opatření, které by zaměstnavatelům umožnilo v případě potřeby testovat zaměstnance nebo nastavit používání roušek či respirátorů na pracovišti," řekl ve středu.

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Pak kabinet opatření rozšiřoval na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemuseli podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

V celém Česku připadá za posledních sedm dní osm nově odhalených případů covidu na 100.000 obyvatel. Od začátku tohoto týdne jejich počet mírně roste. Zatímco v neděli připadalo na 100.000 obyvatel v průměru 6,4 nově nemocných za posledních sedmí dní, v pondělí jejich počet stoupl na 6,7, v úterý jich bylo už přes sedm a ve středu 7,6.

Značné rozdíly v počtu nově hlášených případů jsou mezi Prahou a zbytkem Česka. V hlavním městě zaznamenali hygienici ke středě téměř 25 nově nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následoval Středočeský kraj s necelými deseti případy. Naopak nejlépe na tom je Olomoucký a Královéhradecký kraj, kde za poslední týden připadá na každých 100.000 lidí zhruba 1,5 nového případu.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 32 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 50 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy