Zdravotní pojišťovny si podle ministerstva zdravotnictví (MZd) mohou letos další kompenzace dovolit bez ohrožení. Jejich zůstatky jsou aktuálně 74 miliard korun, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Reagovala tak na kritiku připravované kompenzační vyhlášky ze strany menších pojišťoven. Zákon, který vydání této vyhlášky umožní, dnes podepsal prezident.
Podle Peterové se ale do budoucna bude se muset vést debata o dalším navýšení plateb za státní pojištěnce. Loni přineslo 20 miliard korun, letos 50 miliard. Pro příští rok se s dalším navýšením zatím nepočítá.
Platební schopnosti pojišťoven další kompenzace podle MZd neohrozí. "Náklady na odměny nicméně zrychlí tempo vyčerpání zůstatků, proto do budoucna budeme určitě muset vést i diskusi o možném navýšením platby za státní pojištěnce, a to nejen kvůli finančním prostředkům na odměny," uvedla Peterová. Právě 12,2 miliardy na odměny zdravotníkům mimo nemocnice označily pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven za problém. Společně mají asi 40 procent pojištěnců z obyvatel ČR, ostatní jsou pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Podle Peterové se budou muset pojišťovny kromě těchto odměn vypořádat i s náklady na PCR testy, plošné antigenní testování a příspěvky firmám na sebetestování zaměstnanců. Odměny pro zaměstnance nemocnic jsou ze speciálního fondu mimo zdravotní pojištění, na kterém je asi 11 miliard korun.
Podle Peterové je nezbytné zdravotníky i mimo nemocnice za zvládání epidemie odměnit. "Vzhledem k počtu poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících jiné zdravotní služby než lůžkovou péči, který se pohybuje okolo 40.000 subjektů, je naprosto nerealistické procesně a administrativně zajistit odměny pro všechny ambulantní zdravotníky přes dotační program obdobně odměnám pro zaměstnance poskytovatelů lůžkové péče," dodala. Vyplacení odměn ze zdravotního pojištění je podle ní jedinou možností, jak odměny ke zdravotníkům v nejbližší době dostat.
Náměstkyně ministra Helena Rögnerová v polovině března na jednání výboru pro zdravotnictví uvedla, že na účtech všech sedmi zdravotních pojišťoven je asi 64 miliard. Z nich 40 miliard je v základním fondu, ostatní ve fondech rezervních nebo fondu prevence. Devět miliard navíc z nich půjde podle ní na vyúčtování nákladů za loňský rok podle kompenzační vyhlášky, 11 miliard na odměny zdravotníků mimo nemocnice a deset miliard na očkování proti covidu.
Zdravotní pojišťovny v ČR vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Další náklady spolu s pokračujícím testováním a očkováním podle Svazu zdravotních pojišťoven mohou být problematické pro financování systému veřejného zdravotního pojištění. "Dalších 12 miliard si český systém zdravotního pojištění nemůže již dovolit vydat bez toho, aby to už v dalších letech neohrožovalo jeho stabilitu," uvedl svaz ve čtvrtek v tiskové zprávě.
Související
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude
zdravotní pojišťovny , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 51 minutami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 1 hodinou
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 2 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 3 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 3 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 5 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.
Zdroj: Libor Novák