Změny pro pacienty: Příští rok bude fungovat lékový záznam a úhrada konopí

Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí. V polovině roku bude lékařům a lékárníkům přístupný seznam předepsaných léků pacientů a začít platit by měl zákon měnící systém dodávek léků. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Od poloviny příštího roku by měl platit zákon o újmě způsobené povinným očkováním. Návrh, který počítá s odškodněním pro poškozené nebo jejich rodiče v případě trvalých následků nebo úmrtí, čeká na projednání v Senátu. V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné.

"Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísní podmínky, jaká zařízení nemohou přijímat neočkované děti. Kromě státních školek to nově bude platit i pro soukromé a dětské skupiny," uvedl ministr.

Vejít v platnost by měla do poloviny roku také novela týkající se voleb do orgánů šesti menších ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, část zákona zrušil Ústavní soud. Zatím není jasné, jak přesně bude Vojenská zdravotní pojišťovna, která bude mít volby příští listopad, svou dozorčí a správní radu obsazovat. Ministerstvo navrhuje, aby mohly volit firmy, které pojišťovně odvádějí 0,4 procenta pojistného. "Do budoucna chceme, aby se na rozhodování podíleli i zaměstnanci. Předložíme novelu, tato je provizorní," řekl ministr na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví.

Od 1. června bude lékařům a lékárníkům přístupný takzvaný lékový záznam, tedy soupis všech léků, které byly pacientovi předepsané lékařem na recept. Resort si od novinky slibuje bezpečnější předepisování léků, například méně nežádoucích reakcí kvůli jejich interakcím.

Ve druhé polovině roku by měly začít platit novely zákona o léčivech a o veřejném zdravotním pojištění, které zavádějí takzvaný emergentní systém dodávek léků do lékáren. Výrobci stanoví povinnost dodat lék, pokud je na trhu k dostání, do kterékoliv lékárny do dvou dní. Sněmovna o něm bude jednat v lednu. Návrh kritizují lékárníci, podle nich problémy s nedostupností léků nevyřeší.

Novelou zákona o návykových látkách ministerstvo umožní více pěstitelům dodávat léčebné konopí, budou ho moci i vyvážet do zahraničí. "Pokud podmínky splní, tak licenci dostane," uvedl ministr. Novela je v meziresortním připomínkovém řízení.

Zatím nedokončená je velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění měnící hlavně hrazení moderních léků pojišťovnami, kterou chce ministerstvo předložit ještě do konce roku. V březnu plánuje dokončit přípravu zákona o zdravotních službách, který například poprvé definuje pacientské organizace, zdravotně-sociální pomezí nebo upravuje činnost léčitelů. V březnu bude předložený také zákon o elektronizaci zdravotnictví, který zejména nastavuje standardy a bezpečnost výměny dat.

Na jednání vlády půjde do konce března 2020 také zákon, který nově upravuje systém vzdělávání lékařů v jejich specializaci. Zavádět bude také povinnost lékaře vybraných oborů a regionů, jehož vzdělávání po dokončení lékařské fakulty stát více dotoval, zůstat několik let pracovat v Česku. Ve druhé polovině roku chce ministerstvo zapracovat do zákona evropskou směrnici o zdravotnických prostředcích.

V legislativním plánu na příští rok, který v pondělí projedná vláda, má ministerstvo věcný záměr zákona o provádění veřejného zdravotního pojištění. Změnit jím chce fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny a zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Ten ministerstvo původně chtělo předložit už v loňském roce.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Marihuana Konopí Zdravotnictví pacienti zdravotní pojišťovny očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy