Změny pro pacienty: Příští rok bude fungovat lékový záznam a úhrada konopí

Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí. V polovině roku bude lékařům a lékárníkům přístupný seznam předepsaných léků pacientů a začít platit by měl zákon měnící systém dodávek léků. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Od poloviny příštího roku by měl platit zákon o újmě způsobené povinným očkováním. Návrh, který počítá s odškodněním pro poškozené nebo jejich rodiče v případě trvalých následků nebo úmrtí, čeká na projednání v Senátu. V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné.

"Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísní podmínky, jaká zařízení nemohou přijímat neočkované děti. Kromě státních školek to nově bude platit i pro soukromé a dětské skupiny," uvedl ministr.

Vejít v platnost by měla do poloviny roku také novela týkající se voleb do orgánů šesti menších ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, část zákona zrušil Ústavní soud. Zatím není jasné, jak přesně bude Vojenská zdravotní pojišťovna, která bude mít volby příští listopad, svou dozorčí a správní radu obsazovat. Ministerstvo navrhuje, aby mohly volit firmy, které pojišťovně odvádějí 0,4 procenta pojistného. "Do budoucna chceme, aby se na rozhodování podíleli i zaměstnanci. Předložíme novelu, tato je provizorní," řekl ministr na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví.

Od 1. června bude lékařům a lékárníkům přístupný takzvaný lékový záznam, tedy soupis všech léků, které byly pacientovi předepsané lékařem na recept. Resort si od novinky slibuje bezpečnější předepisování léků, například méně nežádoucích reakcí kvůli jejich interakcím.

Ve druhé polovině roku by měly začít platit novely zákona o léčivech a o veřejném zdravotním pojištění, které zavádějí takzvaný emergentní systém dodávek léků do lékáren. Výrobci stanoví povinnost dodat lék, pokud je na trhu k dostání, do kterékoliv lékárny do dvou dní. Sněmovna o něm bude jednat v lednu. Návrh kritizují lékárníci, podle nich problémy s nedostupností léků nevyřeší.

Novelou zákona o návykových látkách ministerstvo umožní více pěstitelům dodávat léčebné konopí, budou ho moci i vyvážet do zahraničí. "Pokud podmínky splní, tak licenci dostane," uvedl ministr. Novela je v meziresortním připomínkovém řízení.

Zatím nedokončená je velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění měnící hlavně hrazení moderních léků pojišťovnami, kterou chce ministerstvo předložit ještě do konce roku. V březnu plánuje dokončit přípravu zákona o zdravotních službách, který například poprvé definuje pacientské organizace, zdravotně-sociální pomezí nebo upravuje činnost léčitelů. V březnu bude předložený také zákon o elektronizaci zdravotnictví, který zejména nastavuje standardy a bezpečnost výměny dat.

Na jednání vlády půjde do konce března 2020 také zákon, který nově upravuje systém vzdělávání lékařů v jejich specializaci. Zavádět bude také povinnost lékaře vybraných oborů a regionů, jehož vzdělávání po dokončení lékařské fakulty stát více dotoval, zůstat několik let pracovat v Česku. Ve druhé polovině roku chce ministerstvo zapracovat do zákona evropskou směrnici o zdravotnických prostředcích.

V legislativním plánu na příští rok, který v pondělí projedná vláda, má ministerstvo věcný záměr zákona o provádění veřejného zdravotního pojištění. Změnit jím chce fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny a zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Ten ministerstvo původně chtělo předložit už v loňském roce.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Marihuana Konopí Zdravotnictví pacienti zdravotní pojišťovny očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 21 minutami

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Škody způsobené zemětřesením v Turecku mohou činit až deset miliard dolarů

Hospodářské škody způsobené zemětřesením v Turecku se pravděpodobně budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard Kč). Mohly by tak odpovídat až dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) Turecka. Podle serveru CNN to vyplývá ze zprávy americké geologické služby USGS.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí odražení ruských útoků u 14 obcí na východě země

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 4 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

Zdroj: ČTK

Další zprávy