Praha - Šesti Klokánkům hrozí uzavření, protože jim vyprší ministerská výjimka. Dětem teď reálně hrozí, že skončí v ústavech. Současná zařízení mají velkou kapacitu, jenže úřední šiml je mocnější. Kdosi spočítal, že v jednom Klokánku může být pouze 28 dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nechtělo o další výjimce už ani slyšet, dnes ale mluví trochu jinak.
Klokánky jsou zařízení pro okamžitou pomoc ohroženým dětem, které provozuje Fond ohrožených dětí (FOD). Pravidla od loňského ledna změnila novela o sociálně právní ochraně dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí šesti ohroženým zařízením udělilo výjimku ke snížení počtu dětí do konce letošního roku.
Možné uzavření se týká Klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a 10. Provozovatelům vadí, že se do maximální povolené kapacity započítávají i děti, které jsou na dlouhodobých propustkách třeba u rodičů nebo pěstounů, ačkoliv za tyto děti údajně nedostávají příspěvek. Navíc prý nedostávají příspěvky za děti, které přijmou na jejich místo, když v zařízení nejsou.
Státní příspěvek na péči činí na dítě měsíčně 22.800 korun. Částka se snižuje za dny, kdy je dítě mimo zařízení. Klokánky tak podle Vodičkové trápí nedostatek peněz.
Například Klokánek v pražských Štěrboholech má kapacitu 48 dětí, z toho 19 jich je na propustce. Od příštího roku by podle provozovatele mělo být fyzicky jen devět dětí, na které bude zařízení pobírat státní příspěvek. "Je naprosto absurdní, abychom provozovali tak velkou a perfektně vybavenou budovu," podotkla šéfka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková.
Východiskem ze situace podle ní je třeba to, aby ministerstvo prodloužilo výjimku. Resort ale dříve uvedl, že další nebude povolena. Pokud budou Klokánky uzavřeny, děti se podle Vodičkové přesunou do ústavů a dětských domovů.
Podle mluvčího MPSV Petra Habáně muže resort ve výjimečných případech výjimku udělit, což se již několikrát stalo. "Z povahy věci se ale jedná o mimořádné opatření, které nemůže dlouhodobě ohrožovat standard kvality péče," sdělil ČTK Habáň. Pokud zřizovatel požádá o udělení výjimky ze zákonem stanovené kapacity, bude se o žádosti rozhodovat ve správním řízení. "Výsledek v tuto chvíli nelze předjímat," dodal Habáň.
Související
Prezident Zeman s dcerou předali klokánkům dar milion korun
Zeman předal klokánkům šek na 1,5 milionu. Při té příležitosti urážel novináře
klokánek , Ministerstvo práce a soc. věcí , děti
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák