Praha - Smrt Brittany Maynardové, která v necelých třiceti letech dobrovolně ukončila svůj život kvůli nádoru na mozku, vyvolala novou vlnu debat o eutanazii. V pořadu Hyde Park se k problematice vyjádřil předseda Společnosti lékařské etiky Jan Payne.
"V podmínkách České republiky bych se eutanazie velmi bála," řekla v reportáži ČT Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra. "Mohli bychom o ní uvažovat někdy, až budeme mít vyřešen systém péče o ty nejkřehčí," dodala.
"Nejsem odpůrcem eutanazie, pokud si to demokratická společnost odsouhlasí, tak to akceptuji. Lékaři na to mohou dát odborný návod, jak se dá taková věc udělat, ale já jsem proti tomu, aby to lékaři dělali," řekl pro Týden Jan Pirk, přednosta Kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny.
Vláda se momentálně zaštituje koaliční dohodou, ve které se staví proti eutanazii. "Není to cesta, kterou chceme jít. Myslíme si, že bychom tady nabourali hranici, na které stojí naše civilizace," odmítl tuto možnost ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Jan Payne rozhodnutí Brittany Maynardové chápe. "Ten nádor postupně zasahuje různé části mozku a může člověka připravit takříkajíc o kus duše. A to člověk těžko snáší," řekl.
V České republice se eutanazie podle Payna provádí i přes zákaz. Lékaři podají pacientovi velkou dávku morfia, ta zastaví dech a pacient zemře. "To je běžná věc. Já jsem před pár roky viděl anonymní průzkum mezi lékaři a udájně se provede tři až pět tisíc eutanazií ročně," vysvětlil.
Hodně eutanazií také probíhá tzv. pasivně. To může znamena vypnutí přístroje či ukončení léčby. "Bojovníci proti eutanazii říkají, že tohle eutanazie není. Ale je. Problém je v tom, že nemůžeme aktivitou a pasivitou rozlišit, jestli eutanazie je přípustná nebo ne. Zabít můžeme klidně tím, že nic neuděláme," tvrdí Payne.
"Naše kultura se liší jednou základní vlastností proti jiným kulturám - bojí se smrti. Smrt vzbuzuje děs, proto se vynakládají takové obrovské prostředky, aby se zachránil člověk i když to asi už opravdu nemá smysl. O smrti se nesmí hovořit, smrt se někam uklidí," říká. Podle Payna by smrt měla být součástí života.
Související
Zeman nikdy nelže! Neurolog a bývalý disident si rýpl do prezidenta
Sesadit Zemana? Až ho lékaři uznají za blázna. Jedno je ale děsivé, tvrdí lékař
Jan Payne , eutanazie , Brittany Maynard (žena s rakovinou mozku)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Jan Hrabě