Sesadit Zemana? Až ho lékaři uznají za blázna. Jedno je ale děsivé, tvrdí lékař

Praha - Neurolog a filozof Jan Payne tvrdí, že prezident Miloš Zeman překvapuje mnoha svými projevy. Podotýká ale, že dokud není prohlášen za psychiatricky či neurologicky chorého, nelze jeho mandát ukončit.

Podle filozofa je na jeho vyjádřeních zarážející, že nemá ponětí o logice. "Logika zná již od Aristotelových počátků myšlenku falešných argumentů a jejich studiem se posléze zabývali mnozí. Pro zdárné vedení dialogu je nutné je znát a vyhnout se jim. Když je někdo navzdory tomu užívá dál, pak dialog ztrácí veškerý smysl a je vhodnější ho ukončit. Mimochodem onen již proslulý výraz "cihla do okna" se hodí přesně na tyto případy," tvrdí.

Zmínil například kauzu s Peroutkovým článkem. "Žasnout musí soudný člověk nad Milošem Zemanem a jeho tvrzením, že článek "Hitler je gentleman" prostě četl (vlevo dole) a že to tudíž pravda musí být. Na ostatních podle něj je, aby dokázali opak. Dokud někdo jeho tvrzení nebude schopen vyvrátit, omlouvat se nebude. A basta! (argument oblíbený mezi prosťáčky). Jenže to právě nejde - nejde dokazovat v empirické oblasti to, že něco není," uvedl na svém blogu na Aktualne.cz.

Podle filozofa k tomu měli blízko komunističtí vládci, kdy každý občan měl povinnost dokázat mocným, že má "klapoklidez", tedy kladný poměr k lidově demokratickému zřízení, přičemž když toho někdo schopen nebyl, tak ho obrali o všechno a dali do vězení. "U spravedlivého soudu nelze odsoudit nikoho jen díky dohadům bez pádných důkazů; dokazovat při tom musí ten, kdo žaluje. Věta "dokaž, že nejsi vrah" je naprostá pitomost," dodal.

Stejně tak podle něj nelze dokazovat to, že nejsou mimozemšťané či že homeopatické léky nemají účinnost. "Základem je, že břemeno důkazu spočívá vždycky na tom, kdo něco hájí. Na konferencích se scházejí odborníci a tvrdí leccos, avšak vždycky to musí podepřít důkazy vlastními; nikdo tam nepřednese své holé tvrzení s tím, aby ostatní dokazovali jeho neplatnost. Platnost je sice vždycky podrobena pochybností, ovšem ta sama o sobě žádným tvrzením není (je otázkou)," píše filozof.

Aféru s Ferdinandem Peroutkou si podle něj mohl leckdo vzdělaný vykládat tak, že Miloš Zeman jen rád uráží či že si dělá legraci ze všech. Další příhoda ale prý jeho hluboké mezery ve vzdělání dokazuje. "Ostatně jeho skutečné vzdělání se scvrkává na ekonomickou průmyslovku z komunistických časů, kde se to hemžilo výrazy: nadhodnota, výrobní prostředky a výrobní síly, třídní boj a podobně. Dějiny ukázaly naprostou scestnost komunistického učení, takže ta jeho škola byla vlastně úplně k ničemu. V každém případě na té škole nikdo neučil jemné nuance moderní logiky zahrnující chybné myšlení," tvrdí.

"Myšlení toho rázu, že Daniel Herman je lhář jen díky tomu, že nikdo z uctívačů Miloše Zemana nemůže (nechce) potvrdit Zemanovo vydírání, představuje totiž selhání (fallacy) stejného druhu. Nyní v podobě odkazu na to, že nikdo ta slova dosvědčit nemůže. Děsivé je, že Miloš Zeman z toho hned odvozuje lež svého protivníka, přičemž žádá, aby odstoupil. Ovšem skutečnost je daleko prostší: náš pan president jen dokládá to, že není schopen pochopit to, co zná každý jen trochu vzdělanější člověk a řídí se tím. Velmi by mu prospělo vzít pár hodin doučování," uzavřel.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jan Payne

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy