Praha - Včera ráno spatřily možná tisíce Čechů na obloze zajímavý úkaz. Temnotu rozčísla ohnivá koule, která se řítila ze severozápadu na jihozápad. Existuje dokonce videozáznam tohoto průletu. Zjistili jsme, o co šlo...
Zvláštní úkaz se na obloze odehrál ve 4:38. Potvrzují to očití svědci, kteří se ozývají do redakce TV Nova. Většina lidí, kteří světelný bod na tmavém pozadí noční oblohy viděli, se automaticky domnívala, že jde o meteor či bolid. Bolidem se obvykle nazývá velmi jasný meteor (jasnější než Venuše), který se v atmosféře rozpálí a obvykle ještě rozpadne na menší části.
Přesně toto se se včerejším bolidem také stalo. Nešlo však o meteor - tedy ve smyslu letícího kamene z vesmíru. Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově u Benešova, na který jsme se s dotazem obrátili, o události už ví. Má ji pečlivě zdokumentovanou a nabízí i jednoduché vysvětlení.
"Nebyl to meteor. Bolidem se to dá nazvat, ale šlo o umělé těleso. Byl to třetí stupeň rakety Proton, která v noci na pondělí vynesla k mezinárodní vesmírné stanici ISS trojici dalších astronautů. Máme k tomu i vlastní dokumentaci," uvedl Pavel Spurný, světově uznávaný odborník na meteory z Astronomického ústavu.
Vyvedl zároveň z omylu každého, kdo se domníval, že ohnivá koule proletěla nad Českem. "Nad Českem, natož nad Prahou, to vůbec neprolétlo. Trasa mířila přes Velkou Británii, Německo dál nad Balkán. Ale protože se to všechno odehrávalo ve velké výšce, byl zánik toho motorového stupně viditelný i z našeho území," vysvětlil Spurný.
O zániku odhozeného třetího stupně rakety Proton se vědělo předem. "To se ví. Ale určit přesně místo a čas nelze úplně přesně," řekl astronom Spurný. "Je docela pravděpodobné, že malé úlomky toho tělesa dopadly až na zem. Ale po těch se nepátrá. Nemá to žádnou vědeckou hodnotu," dodal Spurný.
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Svatomartinská husa 2023: Produkce se snižuje, ceny letí vzhůru
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 1 hodinou
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 1 hodinou
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 2 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 2 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 4 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
Snowboardistovi Jakubu Hronešovi se nepovedlo postoupit z kvalifikace do hlavního závodu v big airu, který je na programu v sobotu večer. Z celkového třicetičlenného startovního pole totiž skončil český reprezentant až jako osmadvacátý s tím, že na postupovou dvanáctku nakonec ztratil 77 bodů. Za dva lepší skoky, které předvedl, dostal od rozhodčích celkovou známku 86,00.
Zdroj: David Holub