Svatomartinská husa 2023: Produkce se snižuje, ceny letí vzhůru

Vysoké náklady na chov brzdí tuzemskou produkci, z tradice se stává potěšení pro ty, kteří si mohou dovolit více připlatit. 

Tradiční svatomartinská husa se v České republice stává luxusem a nejen pro spotřebitele, ale zejména pro chovatele je výzvou kvůli vysokým nákladům. Letos bylo vykrmeno o 26 % méně hus než vloni, což způsobují vysoké vstupní náklady, uvedla Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie.

Tradiční svatomartinská husa bývala konzumována kolem 11. listopadu, kdy husy nabírají na tuku a maso je chutnější, proto "svatomartinská husa". V posledních letech vzrostl zájem o tento pokrm, částečně díky propagaci a akcím spojeným se Svatomartinským vínem. Chov hus se však stává vysoce nákladným kvůli zvýšeným nákladům na krmivo, energie a další faktory, což vedlo k poklesu počtu vykrmovaných hus. Letos se výkrm snížil o 26 % než v předchozím roce.

Agrární komora upozorňuje, že čeští chovatelé drůbeže jsou na domácím trhu marginálními hráči. Dominující nadnárodní obchodní řetězce, které ovládají 90 % maloobchodu s potravinami, tlačí dodavatele k snižování cen, a často se setkávají s nabídkami, které nedokáží pokrýt ani výrobní náklady, uvedl prezident AKČR Jan Doležal v tiskovém prohlášení.

Svatomartinská husa bude letos zákazníky stát zase o něco víc než v předchozím roce. Zatímco vloni se zdražovaly husy od 10-20 procent, letos opět dojde k nárůstu. Podle Dlouhé si připlatíme o nějakých 20 procent víc.

svatomartinská husa zajímavosti

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy