Praha - Do Česka sice míří velký počet cizinců, na druhou stranu ale Češi vlast opouštějí. Loni za hranice odešlo 30.900 obyvatel a příliv cizinců po letech poprvé jejich odchod nedorovnal, vyplývá z čísel ČSÚ.
V roce 1950 se z české části Československa vystěhovalo zhruba 15.450 lidí. Jen dvě stovky z nich se dostaly za hranice, všichni ostatní šli na Slovensko.
V roce 1961 do ciziny odjely zhruba 2000 lidí. V roce 1968 se z české části za hranice Československa vystěhovalo kolem 10.000 osob. Za normalizace od roku 1971 počty klesly. Každoročně Českou socialistickou republiku opustilo kolem 3000 až 4000 obyvatel, v 80. letech to pak byly každoročně zhruba dvě tisícovky.
Nejméně vystěhovaných statistici zaznamenali mezi lety 1994 až 1997. Za čtyři roky odešlo do zahraničí 2339 lidí. Více než čtvrtina z nich směřovala na Slovensko. Vůbec nejvíc lidí za posledních 75 let naopak opustilo ČR v letech 2003 a 2004. V prvním roce to bylo více než 34.200 lidí, ve druhém víc než 34.800. Zhruba tři pětiny z nich se vydaly na Slovensko.
Mimo hranice někdejšího společného státu začali lidé odcházet hlavně po roce 2001. Ještě do roku 2005 jich ale k východním sousedům mířily tisíce. V následujících letech konjunktury se cílem pro valnou většinu staly jiné země. Až do roku 2008 se na Slovensko každoročně vypravilo jen několik set obyvatel ČR. V roce 2009 a 2010 už jich znovu bylo několik tisícovek. Za čtyři roky krize od roku 2008 do roku 2011 se z republiky vystěhovalo celkem 38.200 lidí.
Loni se do Česka přistěhovalo o 1300 lidí méně, než kolik jich z republiky odešlo. Bylo to poprvé od roku 2001.
Související
Pokles cen potravin? Naopak, většina z nich v dubnu zdražila, tvrdí ČSÚ
Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
Aktuálně se děje
před 13 minutami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 36 minutami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 1 hodinou
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 2 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 3 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 3 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 4 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 6 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.
Zdroj: Jan Hrabě