Objev v Cerhenicích: Archeologové našli další pravěké hroby

Cerhenice (Kolínsko) – V poslední době nás čeští archeologové zasypávají objevy. Posledním nálezem je významné pohřebiště z mladší doby bronzové a z období stěhování národů. I kostru takzvaného skrčence z doby ještě starší objevili archeologové v Cerhenicích na Kolínsku při výzkumu, který předchází výstavbě rodinných domů.

V několika hrobech jsou zde k vidění kostry lidí položené hlavou směrem k západu. "Takové pohřebiště se v Čechách najde tak jednou za tři až čtyři roky," řekl ČTK Zdeněk Beneš z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.

Záchranný archeologický výzkum začal v Cerhenicích zhruba před dvěma týdny a potrvá zřejmě do konce března. Část pohřebiště z mladší doby bronzové tu archeologové našli už před čtyřmi lety před zahájením stavby příjezdové cesty.

Nyní objevené hroby původně obsahovaly i šperky a nádoby s jídlem, ve většině případů byly podle archeologů ale brzy po pohřbu vykradené. "Projevuje se to v tom, že dolní polovina těla je v pořádku, je uložená dobře, ale horní polovina těla je rozházená. Někdy jsou celé části těla přehozené," uvedl Beneš.

Bohatší ženy byly podle něj pochovávány například s dlouhými náhrdelníky nebo stříbrnými a pozlacenými sponami, přezkami a dalšími šperky. Kvůli zlodějům se ale v hrobech dochovaly většinou jen skleněné zbytky šperků.

Na stejném místě bylo podle archeologů také pravěké sídliště. "Kolínsko bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Čechách, a to od příchodu prvních zemědělců v neolitu bez přerušení až po současnost," doplnil Beneš. V nedaleké Velimi se například našlo opevněné sídliště z doby bronzové s oběťmi válečného boje a v Dobřichově na Kolínsku bylo nalezeno významné pohřebiště z doby římské.

Související

Více souvisejících

Archeologie archeologové Cerhenice

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy