ROZHOVOR - Česko-švédské vztahy jsou ve všech oblastech velmi dobré a bezproblémové, významným impulsem k jejich rozvoji byla příprava na předsednictví v Radě EU v roce 2009. Současnou velvyslankyní Švédska v České republice je Její Excelence Annika Jagander, které EuroZprávy.cz položily pár otázek. Jak například „válčí“ s češtinou?
Švédsko se významně angažuje v těch organizacích, které se zaměřují na agendy tradičně důležité pro tuto severskou zemi - boj proti obchodu s drogami a lidmi. Mimořádnou pozornost věnuje také otázkám klimatu a rovnoprávnosti žen a mužů.
K vysoké prestiži švédské zahraniční politiky významně napomáhá rozsáhlá mezinárodní rozvojová spolupráce, na kterou Švédsko vynakládá 1% HDP (pro rok 2015 vláda schválila částku 29,5 mld. SEK, což je zhruba 90 miliard Kč). Nad rámec těchto finančních prostředků jsou zde dodatečné náklady z ostatních kapitol státního rozpočtu. Jde například o náklady na azylový příjem. Pro rok 2015 přidělila vláda celkem na rozvojovou asistenci 40 mld. SEK (120 mld. Kč).
V České republice působí několik institucí, které soustřeďují svoji činnost na švédskou a skandinávskou kulturu. V roce 1990 byla v Praze založena Severská společnost a v roce 2003 byla zahájena činnost Skandinávského domu, který pořádá přednášky a různé společenské akce. Jeho součástí je knihovna a jazyková škola s výukou dánštiny, norštiny, švédštiny a zároveň kurzy češtiny pro skandinávské zájemce.
Ve Švédku žije něco přes sedm tisíc lidí pocházejících z Česka. „Švédsko je standardní evropská země, a proto se společenská kultura v této zemi příliš neliší od české. Čeští podnikatelé by měli počítat s tím, že Švédové nejsou tak otevření jako Češi a může být proto obtížné s nimi navázat užší osobní kontakt," konstatuje MZV ČR. A jak vidí českou společnost sama velvyslankyně Annika Jagander?
Co Vás nejvíc překvapilo, když jste přijela do České republiky?
Většina věcí. Opravdu mě ale udivilo (a stále udivuje), jak si jsou Češi a Švédové v mnoha směrech podobní. Jak se česká i švédská společnost, historicky vzato, shodně dopracovaly k ohromnému rozmachu, což z obou národů udělalo obdobně smýšlející lidi. Toto všechno jsme dokázali, ačkoli nás železná opona na mnoho let vzdálila politicky, ekonomicky i mentálně.
Jací jsou dle Vás Češi?
Je opravdu velmi nesnadné generalizovat. Jak už jsem řekla, Švédové a Češi si v mnohém mohou podat ruku. Například sdílíme lásku k přírodě a zvířatům, máme radi hudbu, filmy, literaturu a milujeme podobné sporty. Navíc většina Čechů, stejně jako Švédů, je svědomitá a slušná. Tvrdě pracují a berou život vážně. Ovšem s nutnou a notnou dávkou humoru a talentu pro pozorování absurdit života.
Kterou českou osobnost obdivujete?
Miladu Horákovou, která den před popravou napsala své dceři dopis, v němž stálo: "Život je těžký, nikoho nerozmazluje. Ale nedopusť, aby tě porazil. Rozhodni se pro boj. Buď odvážná a měj jasné cíle. Jen tak nad životem vyhraješ."
Mluvíte, nebo se učíte Česky?
O češtinu jsem se pokoušela, ale obávám se, že bez valného úspěchu. Vždyť je to tak obtížný jazyk! Ovšem nevzdávám se. Miluju jeho spletitost a libozvučnost.
Máte ráda českou kuchyni?
A jsme opět u podobnosti mezi Českem a Švédskem. Naše kuchyně mají dost společného, například vy i my si potrpíme na poměrně těžké přílohy.
Nicméně švédská kuchyně se přeci jen za posledních 30 – 40 let změnila, a to díky imigrantům. Ti k nám přinesli své kulinářské dovednosti a zajímavé ingredience. Nyní máme vzkvétající multi-etnickou kuchyni, která je podle mě velmi chutná, svým způsobem i vzrušující. Myslím, že to čeká i českou kuchyni, chce to ale ještě čas.
Děkujeme za rozhovor.
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 14 minutami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 55 minutami
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
před 1 hodinou
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
před 2 hodinami
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 3 hodinami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 5 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 5 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 6 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 7 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 8 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 9 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 9 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 10 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 11 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 12 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
Americký prezident Donald Trump vyostřil svou rétoriku vůči Íránu na maximum a prostřednictvím své platformy Truth Social vyslal Teheránu poslední varování. V příspěvku, který překvapil svou vulgárností a agresivním tónem, pohrozil zničením klíčové civilní infrastruktury. Hlavním bodem sváru zůstává Hormuzský průliv, strategicky nezbytná vodní cesta, která je od vypuknutí válečného konfliktu na konci února prakticky uzavřena.
Zdroj: Libor Novák