Olomouc/Zlín - Jan Prokop (44) se měl podle rozhodnítu krajského soudu ve Zlíně odsedět 17 let za to, že v roce 2001 v restauraci na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně ubodal osmnáctiletého číšníka. Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil.
"Z podnětu odvolání obžalovaného se napadený rozsudek zrušuje a věc se vrací soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," uvedl bez bližších podrobností mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Zlínský soud dnes ale Prokopovi prodloužil vazbu. Hlavní líčení ve věci nařídil na 1. října.
Policie Prokopa dopadla loni v červnu, na případu pracoval i speciální tým Tempus, jehož úkolem je vyšetřovat letité případy dříve uzavřené bez pachatele.
Podle státního zástupce obžalovaný vraždil kvůli zisku. Mrtvého mladíka tehdy našla za barem žena, která přišla do hospody U Jelínka uklízet. Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými. Policie ho začala stíhat díky novým poznatkům.
Jeho tehdejší přítelkyně policistům i soudu po letech řekla, že Prokopa nad ránem viděla v jejich bytě sehnutého nad taškou s mincovníky a lahvemi alkoholu. Na bundě prý měl krev a byl podrážděný. Podle ní se poté jednou navíc prořekl, když tvrdil, že "ho nechtěl zabít". Žena opožděné klíčové svědectví vysvětlila tím, že se Prokopa, s nímž má dceru, dříve bála.
Vrah číšníka zabil čtrnácti bodnými ranami do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladík neměl šanci se ubránit. Podle žalobce byl po útoku, který trval asi pět minut, při vědomí, vnímal bolest i blížící se smrt. Podle psycholožky je obžalovaný psychopatický, s minimální až nulovou možností resocializace.
Související
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
Vražda , soudy , Jan Prokop
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 1 hodinou
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 2 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 3 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
Americká armáda velmi brzy dokončí operaci v Íránu, protože dosáhla ohromujících vítězství, řekl americký prezident Donald Trump v ostře sledovaném projevu. Řeč trvala celkem 19 minut. Konflikt podle jeho slov potrvá ještě nižší jednotky týdnů. Trump také znovu pohrozil Teheránu útoky na elektrárny a ropná zařízení, pokud nedojde k dohodě.
Zdroj: Lucie Podzimková