Dusno v ústecké zoo: Radní odvolali ředitele, údajně šikanoval zaměstnance

Ústí nad Labem - Kameraman a dokumentarista Jiří Bálek končí po sedmi měsících v čele ústecké zoologické zahrady. Rada města ho dnes na mimořádném jednání odvolala. Podle primátorky Věry Nechybové (nez.) se situace v zoo vyhrotila natolik, že desítky zaměstnanců hrozily stávkou a hromadnou výpovědí. Bálek tvrdí, že byl odvolán, protože přerušil toky peněz ven ze zoo. Radní pověřili řízením zahrady někdejšího ředitele Bořka Voráče, nového ředitele chtějí vybrat do konce roku.

Část zaměstnanců si na Bálka stěžovala dlouhodobě, obviňovali ho z nevhodného chování hraničícího se šikanou. Podle Nechybové se situace v posledních dnech vyhrotila. "V pondělí nám zaměstnanci v počtu 65 přinesli petici s tím, že hrozí hromadnou výpovědí, hrozí stávkou bez dopadu na chov zvířat. Situace se tam vyhrotila, takže jsme museli jednat," řekla ČTK Nechybová. Zoo má 66 zaměstnanců, podle Nechybové petici podepsali i někteří pracovníci zaměstnaní na veřejně prospěšné práce.

Podle Nechybové našla chyby i kontrola zadaná magistrátem. "Našla nějaká pochybení. Nedohledaly se smlouvy, objednávky, některá výběrová řízení neprobíhala tak, jak by měla, tedy v souladu s naší směrnicí," řekla.

Kvůli napjaté situaci poslalo vedení města na začátku září dvě mediátorky, aby situaci zklidnily. "Zaměstnanci jsou tam rozděleni na dva tábory. Mluvily jsme se všemi zaměstnanci, přesto se nepodařilo dát je dohromady. Myslím, že stížnosti byly oprávněné, některé byly přehnané, ale většina byla oprávněných," uvedla jedna z nich Renata Zrníková. Podle jejího názoru bývalý ředitel nezvládnul chod ZOO manažersky. "Pan Bálek je oborník a zoolog na svém místě, má nadhled, ale domnívám se, že nemá zkušenost s řízením většího množství zaměstnanců," dodala Zrníková.

Bálek tvrdí, že neměl možnost se vyjádřit k argumentům nespokojených zaměstnanců. Radní mu odvolání pouze oznámili. "Oznámili mi, že jsem to manažersky nezvládl. Co je v petici, nevím, ale na jejím základě rozhodli," řekl ČTK Bálek. Že by v zoo panovala atmosféra strachu, jak tvrdí autoři petice, Bálek odmítl. V nespokojenosti zaměstnanců vidí zástupný problém. "Tlaky jsou odjinud. Vadí, že jsem odřízl toky peněz, které šly ven a za které jsme opravovali a rekonstruovali expozice," řekl ČTK Bálek.

Za Bálka se postavili jeho zástupci i střední management ZOO. Zpochybnili petici i závěry magistrátní kontroly. "Pod vedením Mgr. Bálka jsme měli po dlouhé době pocit, že zahrada směřuje koncepčním směrem a že se začíná opět rozvíjet. Za několik měsíců od svého nástupu 1. března dokázal realizovat velké množství změn, ať již u zvířat či v oblasti návštěvnického servisu," napsal v prohlášení zaslaném ČTK management ZOO s tím, že se obává o budoucnost ZOO. "Vyjadřujeme velkou obavu o budoucnost zoologické zahrady, protože časté střídání ředitelů a provizorního vedení se jednoznačně odráží na stabilitě celého týmu zaměstnanců a rozvoji zoo. Za posledních deset let se zde ve vedení vystřídalo pět manažerů, což v žádné jiné české zoo nemá obdoby," doplnil managment.

Radní pověřili řízením zoo někdejšího dlouholetého ředitele Bořka Voráče. V čele zahrady stál v letech 1972 až 1990. Za jeho působení například přišli do Ústí oblíbení sloni. Podle Nechybové je pověřen funkcí do konce roku. Nového ředitele chce město najít ve výběrovém řízení.

Související

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

Více souvisejících

ústí nad labem Zoo Ústí nad Labem Jiří Bálek

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

včera

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy