Obce na Libavé povedou nezávislí kandidáti, čeká je spousta práce

Olomouc - V obecních volbách, které se ve Městě Libavá, Kozlově a v Luboměři pod Strážnou konaly po 70 letech, zvítězili nezávislí kandidáti. Nové vedení tří nových obcí s více než tisícovkou obyvatel bude čekat mnoho práce.

Budou se muset pustit nejen do přebírání majetku včetně bytových domů či kotelen, ale také vyřešit zajištění základního chodu obce či financování místní školy. Ve Městě Libavá se lidé nějaký čas kvůli přechodu pod civilní správu budou muset obejít bez obchodu. Lidé však věří, že do budoucna se jejich situace zlepší.

Největší zájem o volby měli lidé v Luboměři, kde se volební účast vyšplhala na 84,44 procent. V Kozlově, kam spadá také Slavkov, přišlo odvolit 71,81 procent voličů a ve Městě Libavá, pod které spadají také Heroltovice, byla volební účast 63,74 procent.

Ve Městě Libavá vyhrálo volby sdružení Nezávislí Město Libavá a Heroltovice těsným výsledkem, získalo 55,55 procent hlasů, sdružení Za Nové Libavsko dalo hlas 44,45 procent voličů. V patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít obě kandidátní listiny zastoupení v poměru osmi a sedmi mandátů. Podle informací ČTK přitom nepanují mezi zástupci obou kandidátních listin příliš dobré vztahy.

V Luboměři pod Strážnou se o křesla v sedmičlenném zastupitelstvu podělí zástupci sdružení Luboměř 2016, které získalo 68,79 procent hlasů a pět mandátů a kandidáti sdružení Šance pro rozvoj, kteří za 31,21 procent hlasů vybojovali dvě místa v zastupitelstvu.

V Kozlově volby přesvědčivě vyhrálo sdružení SNK - Nový začátek, které získalo 76,71 procent hlasů a v sedmičlenném zastupitelstvu bude mít šest mandátů. Jeden mandát obsadil zástupce sdružení Slavkováci pro Slavkov.

Vojenský výcvikový prostor Libavá, který zřídila vláda v roce 1946, se rozkládá na území pěti okresů - Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Jeho rozloha byla 327 kilometrů čtverečních, nyní se zmenšila o třetinu. Armáda si od toho slibuje úspory.

Související

Více souvisejících

Vojenský újezd Libavá Komunální volby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu

Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy