Explozi munice na Libavé nepřežil voják, další jsou zranění. Případ řeší vojenská policie

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Ministerstvo obrany celou událost shrnulo prostřednictvím tiskové zprávy zaslané také redakci EuroZprávy.cz. „Krátce po jedenácté hodině dopolední došlo k výbuchu zatím nespecifikované munice ve Výcvikovém prostoru Libavá,“ uvádí resort s tím, že munice vybuchla během plánovaného výcviku pyrotechniků.

Všichni zasažení byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí. „Na místě bylo zraněno sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec. Jeden voják na místě bohužel zemřel,“ doplnilo ministerstvo obrany.  

Resort obrany dále upřesnil, že zranění byli převezeni do Fakultní a Vojenské nemocnice Olomouc. „Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor. Vojenská policie událost šetří a zahájila úkony v trestním řízení.“ Blízcí zraněných a zesnulého vojáka byli o nešťastné náhodě vyrozuměni.

O explozi bezprostředně informovala Armáda České republiky na sociální síti X. „Řešíme vážnou nehodu ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, kde vybuchla zatím blíže neurčená munice. Na místě jsou bohužel zranění. Snažíme se poskytnout co nejrychlejší pomoc, zasahuje vrtulník záchranné služby. Událost řeší Vojenská policie,“ sdělila armáda. 

Mluvčí olomoucké záchranky Lucie Mikysková EuroZprávám.cz sdělila, že na místě zasahovaly dvě letecké jednotky. Jeden vrtulník přiletěl z Hradce Králové, druhý z Brna. 

Místo exploze má pod kontrolou vojenská policie, jak uvedlo také ministerstvo obrany v tiskové zprávě. „Mohu pouze říct, že vojenská policie převzala místo události a zahájili jsme úkony v trestním řízení,“ potvrdila odpoledne mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková pro EuroZprávy.cz. Informace od vojenské policie potvrdila mluvčí olomoucké policie Ivana Skoupilová. „Celá událost je v řešení vojenské policie,“ uvedla.

Původní informaci o devíti zraněných serveru EuroZprávy.cz poskytl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher. „Máme informaci o devíti zraněných na místě. Z těchto devíti jsou dva v naší nemocnici, byli transportováni letecky. Dle našich prvotních informací mají středně těžká zranění. Dalších šest z devíti je ve Vojenské nemocnici Olomouc. Jeden měl být ošetřen na místě,“ vyjmenoval. 

Vojenský újezd Libavá se nachází na území Olomouckého kraje v oblasti Oderských vrchů. Jeho okraj leží necelých deset kilometrů od hanácké metropole Olomouce. Újezdní úřad se nachází ve Městě Libavá na severozápadní hranici prostoru. Většími městy v okolí jsou ještě Šternberk, Lipník nad Bečvou, Velká Bystřice a Moravský Beroun. 

V Česku došlo v uplynulých letech například k explozi muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, za který byla zodpovědná ruská zpravodajská služba GRU. Zjištění o původu exploze vedlo k diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskou federací, a následnému kritickému zhoršení vztahů, které se s ruskou invazí proti Ukrajině dostaly na bod mrazu. 

Související

Více souvisejících

Vojenský újezd Libavá Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy