Vrah knihovnice: Za mě zabíjela Lucie, nic si nepamatuju. Soud ho poslal do detence

Plzeň - Vrah, který loni v květnu ubodal v Horní Bříze knihovnici, byl naprosto nepříčetný. I pro laika to jednoznačně vyplývá to z jeho výpovědi u soudu v Plzni. Ten ho poslal do zabezpečovací detence

Muž, který loni v květnu v Horní Bříze na Plzeňsku ubodal knihovnici, u soudu nevypovídá. Odmítl to. Namísto toho se však v soudní síni čte výpověď Vlastislava A. (29) z přípravného líčení. Je zcela zřejmé, že podobné výroky nemohl pronést duševně zdravý člověk. Výpověď ukazuje, jak schizofrenie dohnala muže až k vraždě, přestože si ji podle vlastních slov nepamatuje...

"Vlastní akt provedla Lucie, to jsem nebyl já. Já si to nepamatuju. V lese, když jsem šel, mi Lucie řekla, že knihovnice zemřela," popsal například muž chvíle bezprostředně po vraždě. Lucie ve skutečnosti neexistuje - žije pouze v hlavě Vlastislava A. a občas nad jeho jednáním přebírá kontrolu.

I další věty z výpovědi zapadají do diagnózy schizofrenie. "Mám v sobě hlas, který mi nedělá dobře. V těle mám odposlouchávací zařízení, které ten hlas odposlouchává..." řekl muž policistům po vraždě. Hlas prý slýchal stále - dokonce ho proto otec odvezl do nemocnice v Plzni, protože muž žádal o umístění v psychiatrické léčebně v Dobřanech. Tam ho ale neposlali a skončil opět na ubytovně v Horní Bříze. "Zase jsem slyšel ten hlas. Ležel jsem na posteli a proslintal jsem celý polštář," uvedl ve výpovědi.

Vnitřní hlas ho postupně odtrhával od reality do světa stále absurdnějších představ. Ve výpovědi muž dokonce uvedl, že se moderátorka Lucie Borhyová měla stát jeho matkou. "Říkal mi to hlas. Měla být moje maminka a já její nejstarší syn. Měla si mě vzít za svého," řekl také policistům.

Způsobem, který už nikdo neobjasní, se v nemocné mysli muže objevila televize Nova i v den vraždy. Tehdy si na ubytovně půjčil od souseda nůž, zabalil ho do batohu a odešel do knihovny v obci. Tam popadl osmadvacetiletou knihovnici Hanku a s nožem pod krkem jí donutil zavolat reportérku TV Nova. Dožadoval se totiž přítomnosti televizního štábu. Pak ženu bodl do zad a utekl. Policisté ho dopadli u ubytovny o několik desítek minut později.

Do vězení za svůj čin muž nepůjde. Už loni znalci konstatovali, že byl v době spáchání vraždy nepříčetný. Soud rozhodl o jeho umístění do detenčního zařízení, kde se bude dál léčit a a nebude ohrožovat ostatní. I na soud muž namísto ve vazební věznici čekal v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.

Na psychiatrii už byl navíc hospitalizovaný několikrát. Někdy dobrovolně, jindy z donucení. Tak tomu bylo i předtím, než vraždil v Horní Bříze. To, proč byl z psychiatrie v Dobřanech muž propuštěn a zda vraždě lékaři nemohli předejít, se řešilo i po činu. Případem se zabývala i kontrola z ministerstva zdravotnictví a primář mužského oddělení Václav Fait ještě před závěry kontroly rezignoval. Více čtěte v článku Primář oddělení, které propustilo vraha knihovnice, dal výpověď!

Schizofrenie je těžká duševní porucha, která se nejčastěji projevuje právě sluchovými halucinacemi, kdy nemocný slyší hlas nebo hlasy. Propadá pak bludům a paranoii, zmateně mluví i myslí, nedokáže vnímat emoce ostatních a reagovat na ně. V Česku je až 100 tisíc schizofreniků - zhruba jedno procento populace. Diagnostikovaných je ale asi jen polovina z nich.

Mnoho vědeckých studií se zabývalo tím, jak funguje mysl schizofreniků. Panuje přesvědčení, že zmatené chování schizofreniků je výsledkem nadměrného příjmu informací do mozku. Mezi nimi si pak nemocný buduje nesouvislé spoje a asociace a výsledkem je paranoidní a nezvyklé chování. Pokud vás zajímá, jak třeba schizofrenici v různém stadiu nemoci vidí kočku, podívejte se na následující odkaz:

Související

Zdravotnictví

Rodina knihovnice zabité schizofrenikem stáhla žalobu

Horní Bříza - Rodina osmadvacetileté knihovnice, kterou v roce 2015 v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku napadl a ubodal psychicky nemocný muž, stáhla civilní žalobu proti útočníkovi. Nepožaduje už ani odškodnění po Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, kde byl vrah hospitalizován a odkud ho lékaři pár měsíců před útokem propustili. Žalobu podával před rokem k soudu advokát rodiny Jaroslav Svejkovský. Dnes informoval o tom, že ji rodina stáhla, píše server iDnes.

Více souvisejících

vražda knihovnice (Horní Bříza 26. 5. 2015) psychiatrie

Aktuálně se děje

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

včera

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2026 21:58

Sklad Wildberries pod útokem

Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí

Ukrajinské drony opakovaně zasáhly rozsáhlý skladovací komplex online prodejce Wildberries u Moskvy, což pro řadu ruských drobných podnikatelů znamenalo okamžitou katastrofu. Prodejci, kteří v prostorách přišli o veškeré své sezónní zásoby i investované úspory, vyjadřují na sociálních sítích obrovské zoufalství. Ničivé požáry přímo zasáhly jejich obživu a zanechaly za sebou jen zmar.

24. července 2026 20:40

Evropská unie

Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU

Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.

24. července 2026 19:27

Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem

V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy