Praha - Se začátkem února došlo k výrazné změně v řešení spotřebitelských sporů, přestaly platit dálniční známky na rok 2015 a další kraj začal přijímat žádosti o tzv. kotlíkové dotace.
Dálniční známky
Sice se to opakuje každý rok, ale spousta řidičů na to stejně zapomíná. Dálniční známka platná na rok 2015 přestává od 1. února platit. Roční dálniční známky mají platnost 14 měsíců a platí vždy od 1. prosince roku předcházejícího vyznačené platnosti do 31. ledna roku následujícího po roku platnosti. Tedy dálniční známky na rok 2016 platí už od 1. prosince 2015 až do 31. ledna 2017.
Pokud nemáte dálniční známku na rok 2016, vůbec na dálnice nevyjíždějte! Hrozí vám totiž pokuta 5 tisíc korun, ve správním řízení až 100 tisíc! Od 1. ledna byly bývalé rychlostní silnice převedeny na dálnice, netýká se to dvou komunikací. Bývalé rychlostní silnice R35 mezi Turnovem a Libercem a sedmikilometrového úseku bývalé rychlostní silnice R63 mezi Teplicemi a Řehlovicemi, kde plynule navazuje na dálnici D8 do Drážďan, které byly převedeny zpět na silnice I. třídy. Především tedy řidiči cestující mezi Turnovem a Libercem si letos dálniční známky kupovat nemusí.
Kotlíkové dotace
Další z krajů začal 1. února přijímat žádosti o tzv. kotlíkové dotace. O příspěvek na výměnu kotle mohou žádat nově také občané Moravskoslezského kraje. Moravskoslezský kraj nabízí vůbec nejštědřejší podmínky. Z vlastního rozpočtu přidává k dotaci dalších 5 %. Prakticky všechny obce navíc leží v tzv. prioritním území, kde se k dotaci připočítává dalších 5 %. Obyvatelé kraje tak podle typu kotle mohou získat dotaci až do výše 90 %!
Psali jsme: Jak na lichváře a banky? Pomůže vám finanční arbitr, získal víc pravomocíZměny v dopravě
Cestující využívající příměstské vlaky v okolí Prahy mohou od 1. února cestovat ze všech stanic na všech železničních tratích pražské integrované dopravy. Musí však mít platnou jízdenku. Tam, kde není možné si jednorázovou jízdenku na nástupišti označit, musí ji cestující mít označenou z jiného dopravního prostředku, typicky autobusu. Na rozdíl od předchozí praxe už může do vlaku nastoupit.
Změny v reklamacích
Se zásadními změnami přišla novela zákona o ochraně spotřebitelů. Ti se teď mohou v případě sporu s obchodníkem vyrovnat také mimosoudně. Ministerstvo průmyslu a obchodu si tím slibuje, že nové řešení sporů ušetří spotřebitelům čas a peníze a také ulehčí justici.
Pokud se spotřebitel snaží něco reklamovat, obchodník mu reklamaci zamítne a spotřebitel má stále pocit, že je v právu, může se nově obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI). Na jejím webu najde formulář, kterým iniciuje mimosoudní řešení spotřebitelského sporu. Pokud se ale strany nedohodnout ani pod vedením mediátora z ČOI, bude následovat soud. ČOI totiž vydává pouze doporučení, není oprávněna rozhodovat.
ČOI nenáleží právo řešit spory v oblasti finančních služeb, které řeší Finanční arbitr, spory v oblasti telekomunikací, které připadají na Český telekomunikační úřad a spory v oblasti energetiky. S těmi se musí spotřebitelé obracet na Energetický regulační úřad. V budoucnu budou moci spory řešit také profesní komory s povinným členstvím, kupříkladu advokátní komora, nebo organizace zřízené za účelem ochrany spotřebitele, kterým ale ministerstvo průmyslu a obchodu udělí licenci.
Související
Vláda schválila další antibyrokratický balíček. Rozhodla o dalším daru pro Ukrajinu
"Chraňte slušné lidi, ne gaunery." Okamura chce změnit zákon o nutné obraně
zákony , dálniční známky , reklama
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 1 hodinou
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 2 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 3 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 4 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 5 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 5 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 6 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 7 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
Německo poprvé reagovalo na americké rozhodnutí stáhnout 5000 vojáků ze země. Podle ministra obrany Borise Pistoriuse se to dalo očekávat. Američané o stažení příslušníků rozhodli poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem.
Zdroj: Lucie Podzimková