Praha - Odvolací soud podle všeho zruší rozsudek nad bývalým ředitelem agentury CzechInvest Miroslavem Křížkem, který dostal 1,5roční podmínku za vypracování personálního auditu, jenž se podle vyšetřovatelů nikdy neuskutečnil. Agentura za něj zaplatila dva miliony korun. Druhým obžalovaným v kauze je Zdeněk Hurský, který tvrdí, že audit vytvářel. Jeho soud potrestal roční podmínkou. I tento trest nejspíš bude zrušen. Případ tak bude muset znovu projednat obvodní soud.
Policie se případem zabývala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze. Detektivové tehdy personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek podle spisu audit objednal u svého známého Hurského, který se však takovým poradenstvím nezabývá.
Případem se dnes podruhé při odvolacím řízení zabýval pražský městský soud. V prvním případě zrušil osvobozující rozsudek nad oběma muži a případ vrátil k novému projednání. Ukázalo se totiž, že IT manažer Hurský uzavřel v roce 2010 s CzechInvestem smlouvu o dílo za dva miliony korun coby vítěz zakázky. Audit pak sice vznikl, jeho hodnota ale podle soudu byla "v hrubém nepoměru k hodnotě zakázky a tomu, co ukládá zákon".
Dnešní jednání trvalo pouze několik vteřin. Soudci konstatovali, že odvolání obou mužů je důvodné, a tak chtějí o případu rozhodnout v neveřejném zasedání. To znamená, že rozsudek bude s největší pravděpodobností zrušen a kauza poputuje zpět k obvodnímu soudu. Pokud by se dnes naopak veřejné jednání uskutečnilo, tak by soud rozsudek potvrdil nebo vynesl jiný.
Oba muži čelili obžalobě pro podvod, za který hrozí až osm let vězení. Soud však později právní kvalifikaci přehodnotil. Křížek dostal trest za porušení svých povinností, přičemž byl ve vedoucí pozici na úřadu. Hurského potrestal za spolupodílnictví. Oba muži vinu odmítají.
Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek stál v čele agentury do srpna 2012, kdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc českým firmám při hledání partnerů v cizině.
Související
Americké investice v Česku prohlubují vzájemné vztahy mezi zeměmi
Vláda projedná tři investiční pobídky, jejich celková hodnota přesahuje 181 milionů
czechinvest , Miroslav Křížek , soudy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
Poslední březnový víkend přinese oproti tomu probíhajícímu chladnější a nevlídnější počasí. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Maximální teploty se ani nepřiblíží dvouciferným hodnotám.
Zdroj: Jan Hrabě