Praha - Potomek šlechtického rodu Valdštejnů Ernst Waldstein Wartenberg, který se domáhal vydání zkonfiskovaných pozemků na Malé Straně a Hradčanech, s žalobou neuspěl. Pravomocně ji zamítl Městský soud v Praze. Stát nemovitosti zabavil na základě Benešových dekretů.
Některé z pozemků, na které si Wartenberg činil nárok, leží přímo u sídla horní komory Parlamentu.
Wartenbergova otce Karla odsoudil mimořádný lidový soud v České Lípě v roce 1946 k roku těžkého žaláře a ke ztrátě občanské cti a veškerého majetku za to, že "byl v době zvýšeného ohrožení republiky členem NSFK, tedy organizace podobné povahy jako SS". Jeho syn v restitučních sporech dlouhodobě poukazuje na to, že letecký spolek NSFK rozhodně nebyl organizací podobnou fašistickým organizacím.
Žalobu nepravomocně zamítl již v prosinci 2014 Obvodní soud pro Prahu 1. Z jeho verdiktu vyplývá, že Wartenberg se domáhal zrušení příslušných rozhodnutí pozemkového úřadu s tím, že není jasné, podle jakého dekretu byly pozemky zkonfiskovány. Soudce ale konstatoval, že ke zrušení rozhodnutí není důvod, protože žalobcův otec nesplnil zákonnou podmínku zpětného nabytí občanství.
Žalobce také tvrdí, že otec se nikdy nepřihlásil k německé národnosti, protože v tomto smyslu nikdy nepodepsal žádnou sčítací listinu. Touto otázkou se české soudy zabývaly opakovaně. Zjistily, že při sčítání lidu z prosince 1930 měl Karel v úředních arších uvedenu státní příslušnost československou a národnost německou, v květnu 1939 pak v kolonce státní příslušnosti stojí "Deutsches Reich", národnost i mateřská řeč německá.
Jeho syn tvrdí, že otec v době provádění sčítání ani jednou osobně nebyl v místě bydliště, a že se tedy k německé národnosti sám nepřihlásil. S tím justice nesouhlasí. Arch totiž podepsala Waldsteinova manželka Marie, rozená Kinsky.
Související
Dědicové Rothschildů nemají nárok na majetek ve Slezsku, ÚS zamítl 12 stížností
Vleklý restituční spor: Vlastnictví pozemků pod pekárnou v Praze se musí řešit znovu, nařídil ÚS
restituce , Praha , Valdštejnové
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě