Vleklý restituční spor: Vlastnictví pozemků pod pekárnou v Praze se musí řešit znovu, nařídil ÚS

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu otevřít spor o určení vlastnictví restituovaných pozemků v hodnotě stovek milionů korun pod pekárenským areálem v Praze-Jinonicích. Podle verdiktu pražských soudů restituenti pozemky získali a následně prodali neoprávněně, a tak parcely znovu patří státu. ÚS ale dnes vrátil spor prakticky na začátek, k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Justice se musí opět zabývat dobrou vírou restituentů a případným vydržením pozemků, což je jiná forma nabytí vlastnictví. 

Kauza má komplikovanou genezi. Na pozemcích, které původně patřily soukromým vlastníkům, vyrostla před rokem 1989 Pekárna Jihozápadní město. Na začátku 90. let restituenti získali pozemky zpět, ovšem problematickým způsobem.

Hlavní problém spočíval v tom, že parcely už byly zastavěné, restituenti tedy měli nárok na náhradu, nikoliv na jejich vydání. Navíc dohodu o vydání uzavíral nesprávný státní podnik, konkrétně Státní statek hlavního města Prahy místo Pražských pekáren a mlýnů. Restituenti ještě stihli v roce 2007 pozemky prodat společnosti Sallerova výstavba, než justice rozhodla o neplatnosti původní dohody o vydání.

Na ÚS se obrátila právě společnost Sallerova výstavba, která se kvůli rozhodnutí pražských soudů dostala do komplikované situace - pozbyla vlastnické právo k pozemkům a vynaložených peněz by se musela domáhat u restituentů. Ústavní soudci v podstatných částech stížnosti vyhověli.

ÚS v obecné rovině poukázal na "informační asymetrii" mezi restituenty a státními složkami, které v 90. letech majetek vracely. Restituenti měli méně informací, a pokud získali zpět nějaký majetek, měli oprávněnou důvěru ve správnost takového aktu, což je také případ jinonických parcel. "Takto založené důvěře oprávněné osoby náleží ochrana, která je srovnatelná s ochranou důvěry jednotlivce v akty státu," stojí v nálezu soudce zpravodaje Pavla Rychetského.

"Ze skutkových zjištění zároveň neplyne, že by restituenti uplatnili restituční nárok na vydání předmětných pozemků s úmyslem uvést státní podnik, který jim tyto pozemky vydal, v omyl, nebo s jiným nečestným úmyslem," rozhodl ÚS. Justice nyní bude vázaná právním názorem ÚS. Musí se znovu zabývat otázkou, zda restituenti následně nabyli vlastnické právo v dobré víře takzvaným vydržením.

Dalším aktérem sporu je společnost United Bakeries, která vlastní budovy na pozemcích a provozuje tam pekařskou výrobu. Právě ona podávala žalobu na určení vlastnického práva, na jejímž základě se obnovovalo vlastnictví státu. Firmu United Bakeries loni koupila pekárenská jednička na trhu Penam z Agrofertu. Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, do začátku roku 2017 koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), poté vložil své akcie do svěřenských fondů.

Související

soudy

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se odvolali

Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni obžalovaní. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud v kauze na počátku července nepravomocně potrestal bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka a jeho nadřízenou Evu Benešovou sedmi a šesti lety vězení. Petru Chmelíkovi uložil roční podmínku s dvouletým odkladem.

Více souvisejících

restituce Ústavní soud ČR Pavel Rychetský Praha

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy