Schapiro ocenil české dobrovolníky, pomáhali uprchlíkům na balkánské trase

Praha - Ambasáda USA v Praze udělila ve čtvrtek Cenu Alice Masarykové organizaci Pomáháme lidem na útěku (PLNU). Americký velvyslanec Andrew Schapiro tak ocenil nasazení, s nímž dobrovolníci pomáhali na tzv. balkánské cestě.

Organizace PLNU vznikla jako neformální iniciativa v roce 2003. Pomáhá s koordinací tisíců dobrovolníků, kteří se rozhodli podpořit uprchlíky. Týmy pod vedením PLNU pracovaly například na chorvatsko-srbské hranici, na řeckém ostrově Lesbos nebo v provizorním táboře v řeckém Idomeni.

"Cenu udělujeme za nasazení, s kterým tato organizace pomáhá lidem prchajícím z válkou rozvrácených zemí," řekl Schapiro.

Za tým českých dobrovolníků převzala cenu zakladatelka a vedoucí organizace Zuzana Lenhartová a její spolupracovníci. "Za působením Czech Teamu je neuvěřitelné množství času a energie spousty lidí, kteří významně zlepšili život mnoha lidem v uprchlických táborech," uvedla Lenhartová. "Podmínky v nich jsou takové, že si to často ani neumíme tady v Čechách představit. Všem těmto dobrovolníkům patří obrovský dík a pro nás je čest ocenění jejich jménem přijmout," dodala.

Americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávájí v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv. Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

Související

Steve King

Zeman přijal na Hradě velvyslance USA Kinga, Ovčáček fotku okomentoval

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

Více souvisejících

Andrew Schapiro Velvyslanectví USA uprchlíci

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy