Praha - Ve Strahovském klášteře se dnes konalo poslední rozloučení s Naděždou Kavalírovou, smuteční mši sloužil kardinál Dominik Duka. Dlouholetá předsedkyně Konfederace politických vězňů zemřela před týdnem v nemocnici v Pardubicích ve věku 93 let.
Smuteční obřad se konal v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie Strahovského kláštera, kde byla Kavalírová pokřtěna. Rakev střežili vojáci, další příslušníci armády byli mezi smutečními hosty.
Na pohřeb dorazili mimo jiné ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Duka v klášteře přivítal také bývalé politické vězně - mukly, tedy "muže určené k likvidaci". Řekl, že Kavalírová patřila mezi ně a že zasvětila svůj život službě lásce, pravdě a svobodě. "Byla hlasem těch, kteří položili svůj život, kteří ztratili své zdraví," uvedl.
Kavalírová se po listopadu 1989 zasloužila o řešení otázek odškodnění politických vězňů, neúnavně prosazovala potřebnou legislativu a stále připomínala nebezpečí komunistické ideologie. "Nevadí mi ani tolik, že se neomluvili, ale že konají stejné zlo, jako konali tenkrát a mám strach, aby se to neopakovalo," uvedla před třemi lety v Jáchymově.
Naděžda Kavalírová se narodila 13. listopadu 1923. Po komunistickém převratu v únoru 1948 musela opustit studium medicíny, protože působila v orgánech Československé strany národně socialistické a také se zúčastnila protestního pochodu studentů na Pražský hrad 25. února 1948. Po vyloučení ze školy pracovala jako zdravotní sestra v jáchymovských uranových dolech. V roce 1956 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena za vlastizradu k pěti letům odnětí svobody. Podmínečného propuštění se dočkala o tři roky později díky žádostem, které nepřetržitě podával její otec.
Související
Zeman chce v radě ÚSTR spisovatelku Procházkovou
Zemřela šéfka Konfederace politických vězňů Kavalírová
Naděžda Kavalírová , Dominik Duka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 2 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 3 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 3 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 5 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 5 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 6 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 7 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 8 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 8 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 9 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 10 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 10 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 11 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 13 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 14 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 14 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě