Karviná - Okresní soud v Karviné začal ráno rozhodovat o propuštění Bohumíra Ďurička z vězení. Za vraždu Václava Kočky mladšího z roku 2008 si hoteliér odpykává trest 12,5 roku. Žádost o podmínečné propuštění z výkonu trestu podal po uplynutí dvou třetin trestu. Tvrdí, že činu lituje a víc něž osmiletý pobyt ve vězení považuje za dostatečný trest. Slíbil také, že se zdrží pití alkoholu a nebude vlastnit zbraň.
Vězeňský vychovatel dnes u soudu uvedl, že z Ďurička se postupně stal bezproblémový vězeň. Zpočátku se podle něj nechoval ideálně, neplnil povinnosti a měl nepřiměřené požadavky, postupně se ale jeho postoj změnil. Změna v Ďuričkově chování nastala v roce 2011. "Výkon trestu splnil svůj účel," řekl vychovatel. Vězeňská komise proto jeho propuštění doporučila.
Ďuričko dnes řekl, že za svůj čin byl spravedlivě odsouzen. "Nejen pobytem ve vězení, ale i ztrátou kreditu. Před soud předstupuji s pokorou. Věřím, že mi bude trest změněn na alternativní," uvedl.
Ďurička, který si trest odpykává v karvinské věznici, přivedla k soudu pětičlenná maskovaná a ozbrojená eskorta. Soudkyně vyslechne odsouzeného muže, ale i několik svědků, například vychovatele z věznice či zmocněnce poškozených.
Ďuričkova advokátka uvedla, že propuštění jejího klienta podpořila vězeňská komise. Ve věznici získal šest kázeňských pochval. Po propuštění chce Ďuričko, který je už v důchodu a pobírá starobní důchod okolo 21.000 korun, dál podnikat.
Tragická událost se stala v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.
Ďuričko obžalobu dlouho odmítal, Kočku prý zavraždit nechtěl. Od počátku se hájil tím, že se pouze přiměřeně bránil fyzickému útoku. Dříve řekl, že jej Kočka "zákeřně a brutálně" napadl údery do obličeje, až spadl na svou těhotnou přítelkyni.
Impulzem ke střelbě podle rozsudku nebyl pouze samotný útok ze strany Kočky, ale předcházelo jí i provokování a hecování. Podle řady svědků se například Ďuričko s Václavem Kočkou starším přeli, kdo z nich má u sebe víc peněz. Jeho syn pak prý přišel za Ďuričkem s tím, aby nebyl drzý na jeho otce. Následovala střelba. Podle soudu provokoval zejména hoteliér.
Související
Ďuričko opustil po 9 letech věznici, vyzvedne si neprůstřelnou vestu
Soud pustil Ďurička na svobodu. Může být nebezpečný, řekla během procesu psycholožka
Bohumír Ďuričko , Václav Kočka ml. , soudy , Vražda , Karviná
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
před 58 minutami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 1 hodinou
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 2 hodinami
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 3 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 3 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 4 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 5 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 7 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 8 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 8 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 10 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde.
Zdroj: Jan Hrabě