Praha - Zemřel exministr spravedlnosti a někdejší dlouholetý předseda České advokátní komory (ČAK) Karel Čermák. Advokacii zasvětil celý svůj život a zásadním způsobem ovlivnil zejména etické principy jejího výkonu, uvedla komora na svém webu.
"Česká advokacie přijímá tuto zprávu s nesmírnou lítostí, odešel člověk, který se, řečeno s klasiky, 'zasloužil o advokátní stav'. Díky němu a několika dalším, kterých si rovněž nesmírně vážíme, byla po revoluci 1989 velmi záhy obnovena nezávislá svobodná advokacie, v jejímž čele dr. Čermák i několik období stál," uvedla mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
Čermák se v roce 1968 se stal předsedou Městského sdružení advokátů v Praze. O rok později odmítl vstup do KSČ i jakoukoli jinou spolupráci s normalizačním režimem a na funkci předsedy sdružení rezignoval.
Specialista na právo duševního vlastnictví Čermák stál jako nestraník v čele ministerstva spravedlnosti od září 2003 do června 2004, kdy na funkci ve vládě Vladimíra Špidly rezignoval. Zareagoval tak na rozhodnutí kabinetu vzít soudcům 13. a 14. platy, což označil za útok na soudní moc.
Pracoval také jako rozhodce u Rozhodčího soudu při České hospodářské komoře a České agrární komoře či u Rozhodčího soudu při Mezinárodní hospodářské komoře ve Vídni. V roce 1994 mu rakouský prezident udělil vyznamenání za zásluhy.
Karel Čermák (advokát) , úmrtí , Česká advokátní komora , Vláda ČR , Ministerstvo spravedlnosti , Soudnictví
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 1 hodinou
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 2 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 3 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 3 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 4 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 5 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 6 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 6 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 7 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
Britské i mezinárodní energetické společnosti v Severním moři stále častěji sázejí na využití moderní robotiky a automatizace. V oblasti, kde se ropa a zemní plyn těží již téměř šest desetiletí, docházejí snadno dostupná ložiska a firmy hledají způsoby, jak stlačovat náklady a udržet provozuschopnost stárnoucí infrastruktury. Na těžebních plošinách a podmořských vrtech se tak vedle lidských pracovníků objevují čtyřnohé robotické stroje, autonomní ponorky či specializované drony.
Zdroj: Libor Novák