Česká advokátní komora

Marie Benešová

Ministryně Benešová nebude čelit za své výroky o Ústavním soudu kárnému řízení

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nebude čelit kárnému řízení za výroky, kterými kritizovala rozhodnutí Ústavního soudu k volebnímu zákonu. Podle České advokátní komory (ČAK) nedosáhlo porušení povinností advokáta takové intenzity, při které se podávají kárné žaloby. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková.
Tomáš Sokol

Lidé se vymluví, že když proběhl ceremoniál na Hradě, pak žádné nebezpečí nehrozilo, říká pro EZ Sokol

Vyvolá hlavně chaos a ukřivděnost. Slovutný advokát Tomáš Sokol je přesvědčený, že občané v době koronavirových restrikcí nebudou příliš vnímat, zda prezident Miloš Zeman dostal výjimku, aby mohl 28. října uspořádat slavnostní ceremoniál na Pražském hradě k státnímu svátku země. „Obyčejní lidé mezitím nebudou rozlišovat a poukáží, že když se sešli na Pražském hradě, mohou se s přáteli rovněž shromáždit. A před správními či soudními orgány se budou hájit, že žádné nebezpečí nákazy nehrozilo, protože jinak by pan prezident jistě takovou výjimečnou akci nepořádal,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Sokol.
Ústavní soud ČR

Advokáti dostanou víc za opatrovnictví lidí s neznámým pobytem, ÚS zrušil část tarifu

Pravidla odměňování advokátů za opatrovnictví lidí s neznámým místem pobytu se změní, měli by dostávat více peněz. Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil část advokátního tarifu. Právě na základě tarifu, což je vyhláška ministerstva spravedlnosti, vyplácí stát advokátům hotové výdaje a odměnu za zastupování. Česká advokátní komora (ČAK) nález soudu přivítala.
Klára Samková /TOP 09/

Kletba na tureckého velvyslance? Samková se bude proti pokutě bránit u soudu

Česká advokátní komora (ČAK) potvrdila advokátce Kláře Samkové pokutu ve výši 25.000 korun za její veřejný projev, při němž v červnu 2016 proklela tureckého velvyslance. Rozhodnutí komory je pravomocné, advokátka se chce nyní bránit u soudu správní žalobou, uvedl dnes server Česká justice. Hodlá také požádat o přijetí u prezidenta Miloše Zemana.
justice

Zpackaný občanský zákoník? Právníci k němu mají i po pěti letech výhrady

Nový občanský zákoník (NOZ), který nabyl účinnosti před pěti lety, zůstává terčem kritiky profesních organizací právníků. Soudcovské unii vadí nejednoznačnost a někdy i nesrozumitelnost jednotlivých ustanovení kodexu. Část advokátů se domnívá, že je předpis zbytečně konkrétní. Notářská komora má zase výhrady k úpravě dědického práva. Právníci jsou ale zároveň proti rozsáhlejším změnám zákoníku. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo na dotaz ČTK, že po několika dílčích novelizacích chystá další, například k bytovému spoluvlastnictví.
Jan Kněžínek

Kněžínek se postavil advokátům, nezažaluje soudce z kauzy Zadeh

Praha - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se rozhodl, že nepodá kárnou žalobu na brněnského soudce Michala Kabelíka, který řeší jednu z kauz podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Návrh na zahájení kárného řízení podala Česká advokátní komora (ČAK), podle níž soudce zásadním způsobem porušil právo na Zadehovu obhajobu.
Dagmar Burešová

Zemřela Dagmar Burešová, první polistopadová ministryně spravedlnosti

Praha/Brno - O víkendu ve věku 88 let zemřela první ministryně spravedlnosti po listopadu 1989 a někdejší předsedkyně České národní rady z počátku 90. let Dagmar Burešová. Po roce 1969 obhajovala přes stovku lidí, kteří byli jako nepohodlní komunistickému režimu vyhazováni z práce nebo jinak perzekvováni. Nesnášela zbabělce a nezpráví, vzpomíná předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK) kárnou žalobu na advokáta, který podle něj kryl činnost nezákonné oddlužovací agentury. Ministerstvo dnes sdělilo ČTK, že právník podal k soudům nejméně ve 47 případech návrhy na povolení oddlužení, jež nesepsal sám, ale právě agentura. Pelikán požaduje nejpřísnější možné opatření - tedy aby komora muže vyškrtla ze seznamu advokátů.
Poslanecká sněmovna

Před komisí k únikům ze spisů vypovídal Přibil, pak dorazil Babiš

Praha - Před sněmovní komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů dnes dopoledne vypovídal novinář Marek Přibil. Před ním byli na slyšení zástupci České advokátní komory. Slyšení se podle nich neslo spíše v informativní rovině. Předseda komory Martin Vychopeň je přesvědčen o tom, že obhájci informace z vyšetřování nevynášejí.
Karel Čermák

Zemřel exministr spravedlnosti a doyen advokacie Čermák

Praha - Zemřel exministr spravedlnosti a někdejší dlouholetý předseda České advokátní komory (ČAK) Karel Čermák. Advokacii zasvětil celý svůj život a zásadním způsobem ovlivnil zejména etické principy jejího výkonu, uvedla komora na svém webu.

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy