Lidé se vymluví, že když proběhl ceremoniál na Hradě, pak žádné nebezpečí nehrozilo, říká pro EZ Sokol

Vyvolá hlavně chaos a ukřivděnost. Slovutný advokát Tomáš Sokol je přesvědčený, že občané v době koronavirových restrikcí nebudou příliš vnímat, zda prezident Miloš Zeman dostal výjimku, aby mohl 28. října uspořádat slavnostní ceremoniál na Pražském hradě k státnímu svátku země. „Obyčejní lidé mezitím nebudou rozlišovat a poukáží, že když se sešli na Pražském hradě, mohou se s přáteli rovněž shromáždit. A před správními či soudními orgány se budou hájit, že žádné nebezpečí nákazy nehrozilo, protože jinak by pan prezident jistě takovou výjimečnou akci nepořádal,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Sokol.

Tísňové policejní linky se ve středu 28. října mohou večer rozezvučet. Občané jejich čísla mohou vytočit v souvislosti s předáváním státních vyznamenání. Podle mnohých totiž ve Vladislavském sále dojde k porušení zákazu hromadných akcí konaných v počtu vyšším než 6 osob ve vnitřních prostorech staveb. Vládní usnesení vydané v pondělí 12. října nařizuje maximálně 6 osob v interiérech.

Strážníci, přijeďte, ve Vladislavském sále je nepovolené shromáždění

Jak by například zareagovala pražská městská policie, pokud by ji někdo upozornil, že na Hradě dochází k porušování shromažďovacího zákona? „Kdyby se na pražskou městskou policii v této souvislosti skutečně nějaký oznamovatel obrátil, postupovali bychom následovně. Na místo by rozhodně nevyjížděli strážníci, ale celé oznámení by bylo neprodleně předáno k vyřízení Ochranné službě Policie České republiky, která má ve spolupráci s Hradní stráží celou věc v gesci,“ říká pro EuroZprávy.cz ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. Naopak na stejný dotaz odpověděl neurčitě mluvčí pražských policistů Jiří Daněk. „Policisté dohlíží na dodržování všech vládních nařízení a v případě jejich nedodržení věc řeší.“

Bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol celý případ staví do dvou právních rovin. „Na první pohled je jisté, že plánované shromáždění na Pražském hradě porušením zákazu shromáždění více osob nepochybně je.“ Zkušený advokát však celou kauzu vidí jinak, pokud bude slavnostnímu večeru, na němž má dojít k předání státních vyznamenáních, udělena výjimka. „Předpokládám, že z právního hlediska by muselo jít o výjimku ze zákazu stanoveného některým z mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky, případně usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření.“

Podle místopředsedy České advokátní komory se logicky nabízí usnesení vlády České republiky ze dne 12. 10. 2020, číslo 1021, uveřejněné ve Sbírce zákonů pod číslem 407. „V jeho bodě I / 1 je uveden zákaz hromadných akcí konaných v počtu vyšším než 6 osob ve vnitřních prostorech staveb. V bodě b) je uveden výčet výjimek, tedy toho, na jaké hromadné akce se zákaz nevztahuje. Poměrně snadno si lze představit, že kromě generální výjimky pro takovéto akce by byla přijata i výjimka individuální pro akci konanou na Pražském hradě. V takovém případě by jistě nebyl namístě žádný zásah policie a nešlo by o nedovolené shromáždění,“ vysvětluje advokát, který se specializuje na trestní, občanské či obchodní právo.

Sokol je přesvědčený, že Hrad si po právní stránce vše ohlídá, aby vše bylo v souladu se zákonem. „I přes panem prezidentem opakovaně doznávanou tendenci přistupovat k právním předpisům včetně Ústavy tvůrčím způsobem, což v některých případech znamená ignorování těchto předpisů, předpokládám, že zcela otevřeně by taková hradní akce jistě nebyla organizována, pokud by neexistovala zmíněná výjimka.“

Bude-li udělena, jde primárně o politické rozhodnutí. „Byť jistě s řadou zdravotních, a tedy obecně technických souvislostí. Správnost politického rozhodnutí jako takového, není-li explicitním porušením stávajícího práva, mně jako právníkovi nepřísluší hodnotit. Co si o tom budu myslet jako občan a co si o tom budou myslet jiní lidé, je pak samozřejmě věc jiná,“ tvrdí absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlova.

Pokud někdo výjimku neobdrží, budou slyšet nářky na diskriminaci

Sokol si dovede především představit žádosti o podobné výjimky s větší či menší naléhavostí. „A nářky na diskriminaci, nebude-li žádostem vyhověno,“ doplňuje.

Stejně tak si ovšem umí představit námitky těch, kteří budou správně stíháni za uspořádání zakázané vnitřní akce. „Sice formálně porušili právní normu, která to zakazovala, ale stupeň společenské škodlivosti porušení je nulový. S poukazem, když totéž, případně ve větším, mohli uspořádat na Hradě. Takže asi žádné skutečné nebezpečí nákazy nehrozilo, protože jinak by pan prezident jistě takovou výjimečnou akci nepořádal. Jak si s takovými námitkami poradí správní nebo dokonce soudní orgány bude jistě zajímavé sledovat,“ konstatuje právník z renomované advokátní kanceláře Brož& Sokol & Novák.

Diplomatickou rétoriku k pořádání slavnostního večeru, který má proběhnout navzdory sílící koronavirové pandemii, volí šéf pražských strážníků Eduard Šuster, který zůstal v profesionální rovině. „Jistě chápete, že mně, jakožto řediteli Městské policie hlavního města Prahy, v žádném případě nepřísluší komentovat plány nejvyšších ústavních činitelů této země, včetně jejího prezidenta. Z veřejných zdrojů je však zřejmé, že je celá akce velmi pečlivě připravována a konzultována nejen s vládou České republiky, ale také, a to hlavně, v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví a příslušnou hygienickou stanicí,“ praví Šuster.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

Miloš Zeman státní vyznamenání 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Tomáš Sokol Eduard Šuster Policie ČR Česká advokátní komora

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 4 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

Zdroj: David Holub

Další zprávy