Praha - Žena, která nechala svou nemohoucí matku ležet na podlaze dva měsíce, aniž by jí přivolala lékařskou pomoc, byla zproštěna obžaloby. Podle Městského soudu v Praze skutek nebyl trestným činem.
Dcera, jež pracuje jako policistka, žila s matkou ve společné domácnosti. Seniorka podle obžaloby počátkem roku 2015 upadla v ložnici na zem a nemohla se zvednout. Podle lékaře se výrazně obézní žena při pádu nezranila, mohla ale prodělat například srdeční kolaps. Matce se podařilo doplazit do předsíně, kde jí dcera pomohla se položit na bok. Ve stejné poloze pak žena zůstala do listopadu, kdy ji dcera našla mrtvou a přivolala záchranáře.
Podle žalobců matka od konce října trpěla vysokými teplotami, posledních pět dní před smrtí nepřijímala potravu a přestávala komunikovat. "Lze předpokládat, že v posledních týdnech před smrtí velmi trpěla," řekl dnes státní zástupce. Navrhl tři až čtyři roky vězení, těsně pod hranicí trestní sazby. Za ublížení na zdraví hrozilo ženě pět až deset let vězení.
"Zcela zásadní pro naše rozhodování bylo to, že obžalovaná nechtěla, aby jí byla poskytnuta zdravotní pomoc," odůvodnila rozsudek předsedkyně trestního senátu Kateřina Radkovská.
Soudkyně poukázala na nález Ústavního soudu z letošního roku, podle kterého nelze zdravotní péči poskytovat proti vůli dospělé a svéprávné osoby. "Ústavní soud konstatoval, že v těchto případech je právo na nedotknutelnost vlastní osoby nad právem na poskytnutí lékařské péče," řekla Radkovská. Podle ní navíc nebylo prokázáno, že by žena svým jednáním způsobila matce smrt.
Související
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
Praha , úmrtí , soudy , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 2 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 3 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 4 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
Policie od uplynulého víkendu vyšetřuje případ vraždy v Olomouckém kraji. Zemřela žena, jedna osoba byla zadržena. Podle dostupných informací se v domě na Šternbersku střílelo.
Zdroj: Jan Hrabě