Praha - Cestovní kancelář Pantour, s níž cestovala Češka zraněná při útoku v egyptské Hurgadě, nabídla svým klientům v oblasti dřívější návrat domů. Dva lidé toho využili. Měli by odletět v nejbližších dnech, nejdříve v neděli v poledne.
Pantour má v Hurgadě 180 klientů, z toho zhruba 20 jich bydlelo ve stejném hotelu jako Češka, kterou spolu s dalšími ženami pobodal útočník na tamní pláži. Kancelář nabídla svým klientům v Egyptě, že se na její náklady mohou dříve vrátit domů. "Zatím toho využili dva lidé a několik jich to zvažuje," řekl mluvčí cestovky Josef Koukolíček.
Klientům, kteří mají u Pantour zaplacenou dovolenou v Egyptě, ale ještě na ni neodcestovali, kancelář nabídla bezplatně změnit destinaci v rámci své nabídky. Lidé kvůli tomu volají a několik jich toho využilo.
Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700. Zástupce ředitele egyptských turistických kanceláří Múdí Šáir očekává, že útok ovlivní zájem turistů.
Podle listu Egypt Independent v pátek zaútočil sedmadvacetileté Abdar Rahmán Badaví ze severní provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Má čistý trestní rejstřík, studoval a ve svém domově měl dobrou pověst. Jiné egyptské zdroje předtím útočníka identifikovaly jako osmadvacetiletého Abdar Rahmána Šamse Dína, rovněž z provincie Kafr aš-Šajch.
Prozatím se ví, že do Hurgady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy.
Agentura AP s odvoláním na nejmenované policisty vylíčila, že útočník - absolvent egyptské univerzity - nejprve s Němkami poseděl a hovořil s nimi plynnou němčinou, než je napadl kuchyňským nožem. Z místa činu prchl, pronásledován strážníky, a ve vedlejším hotelu napadl další čtyři ženy, než jej pronásledovatelé zneškodnili.
V Egyptě platí výjimečný stav. V jeho průběhu má exekutiva široké pravomoci především v trestněprávní oblasti a může v přesně vymezených případech omezit některá egyptskou Ústavou zaručená práva. V tuto chvíli neexistuje předpoklad, že by nařízení o vyhlášení výjimečného stavu mělo jakýkoliv přímý vliv na fungování egyptských turistických letovisek u Rudého moře. Občanům ČR pobývajícím v Egyptě v rámci organizované turistiky doporučujeme řídit se pokyny cestovních kanceláří a jejich delegátů.
Související
Teror v Hurghadě bez trestu? Islamista, který zabil Češku, patrně nebude souzen
Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO
Teroristické útoky v Egyptě , Egypt , češi , cestování , Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 3 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 4 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
Policie České republiky vyhlásila celostátní pátrání po primátorovi Karviné Janu Wolfovi. Jméno tohoto nestranického komunálního politika, který v minulosti působil v řadách SOCDEM, se v pátek objevilo v oficiální policejní databázi hledaných osob.
Zdroj: Libor Novák