Praha - V pražském Divadle ABC se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s herečkou Květou Fialovou, která zemřela 28. září ve věku 88 let. Divadlo bylo pro veřejnost otevřeno od 11:00 hodin. V čestné stráži u katafalku s rakví se vystřídali především herci.
Rakev obklopovaly věnce od prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra kultury Daniela Hermana, generálního ředitele České televize, nadace Život umělce, divadel z Mostu, Českého Těšína, Mladé Boleslavi, Divadla na Vinohradech a například i od Karla Gotta s rodinou. Rakev ze světlého dřeva zdobila kytice slunečnic.
Tvorbu Květy Fialové připomněly projekce fotografií, zvukových i obrazových záznamů. Za velkou osobnost a významnou herečku, s níž odchází jedna velká éra Městských divadel pražských, označil zesnulou jejich ředitel Ondřej Zajíc. "Za všech okolností byla sama sebou, což nebylo vždy snadné," zdůraznil.
Z jeviště promluvily také herečky Naďa Konvalinková a Dana Batulková. První prý Květě Fialové slíbila, že nebude smutnit; a tak jí každý den zapálí svíčku a poctivě jí připíjí šampaňským. Přítomné i přes vážnost situace rozesmála několika vzpomínkami a poděkovala jí za 50 let nádherného přátelství. "Věřím, že se sejdeš se svými blízkými a že ti pan Werich opět nabídne angažmá," dodala.
"Byla jsi pro mě legenda. Od dětství jsem tě obdivovala ve filmech a v inscenacích," přiznala Batulková. Ke katafalku jí položila jakousi nemocniční "kápézetku" s papučkami, kartáčkem na zuby, pastou a časopis National Geographic. Z toho si totiž dělaly obě legraci při nenadálých převozech Květy Fialové do nemocnic.
"Tak mě tady, Květo, máš," oslovil ji herec Petr Nárožný a společnými historkami pobavil přítomné. Dlouhá léta s ní totiž hrál v zájezdových inscenacích - a moc se při nich nasmáli. "Květa nikdy nenaříkala, nikdy neskuhrala. Byla vždycky dobře vyladěná," podotkl.
Fialová, oceňovaná jako dáma s nadhledem a pokorou, zemřela po dlouhé nemoci 28. září ve věku 88 let. Na jevišti Divadla ABC se objevila před 59 lety, kdy tu v angažmá u Jana Wericha vystoupila poprvé.
Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii především v rolích komediálního a konverzačního charakteru. Hostovala na různých scénách, například hlavní ženskou roli ze hry Harold a Maud ztvárnila také v Mladé Boleslavi a v Uherském Hradišti. Filmovým divákům se zapsala do paměti rolemi ve filmech Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela či Účastníci zájezdu.
Související
Štáchová, Brabec, Špinarová. Kdo nás v roce 2017 opustil?
Havlová nechce promluvit na pohřbu Třísky? To je nemravné a sprosté. Nemáte svědomí, zlobí se herečka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
před 2 hodinami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 4 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 5 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 6 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 7 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
Fotbaloví fanoušci se dočkali. V neděli večer se odehrál dlouho očekávaný finálový zápas historicky největšího fotbalového světového šampionátu v dějinách, do kterého se nakonec dostali fotbalisté Španělska a Argentiny. Zatímco Španělé se snažili navázat na svůj dosud jediný titul z roku 2010, kdy poprvé a naposledy hráli finále MS, Argentina se pokusila obhájit titulu z roku 2022. To se jí ale nepovedlo a titul mistrů světa si podruhé v historii odneslo Španělsko.
Zdroj: David Holub