Praha - Pražský vrchní soud dnes pravomocně potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. O jeho extradici usiluje také Moskva, kam je vydání podle dřívějšího soudního rozhodnutí rovněž možné. Konečné slovo bude mít český ministr spravedlnosti, který může rozhodnout i o tom, že Nikulina nevydá nikam. Nikulin se bude proti dnešnímu verdiktu bránit ústavní stížností.
"Účelem řízení o vydání není hodnotit důkazy v tom směru, zda se vyžádaný (Nikulin) skutečně dopustil trestné činnosti," upozornil předseda soudního senátu Karel Šemík. Podle něj nejsou dány žádné důvody pro nepřípustnost Nikulinova vydání do Spojených států.
Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Soudce dnes shrnul, že údajné skutky jsou trestné i podle českého práva a že nejde o činy, které by měly politickou povahu - jejich motivem byl zisk.
Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do USA zabránila. O Nikulinovu extradici Rusko požádalo ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Státní zástupkyně se oproti tomu domnívá, že by tam mohl dostat maximálně 12 až 14 let odnětí svobody, s čímž se po doplnění dokazování dokumenty zaslanými z USA ztotožnil i soud.
"Jsem překvapený, zaskočený, zklamaný. Nesdílím právní názor vrchního soudu a učiním kroky, které budu moct udělat, abych to rozhodnutí zvrátil," reagoval advokát na výsledek dnešního jednání.
Ústavní stížnost chce odůvodnit porušením Nikulinova práva na spravedlivý proces a práva na obhajobu. "Stížnost nemá odkladný účinek, nicméně je možné, aby Ústavní soud neumožnil panu ministru spravedlnosti rozhodnout o vydání," míní Sadílek.
Advokát, který dnes namítal podjatost předsedy senátu Karla Šemíka a navrhoval odročení jednání kvůli doplnění znaleckého posudku, odmítl, že by konečné rozhodnutí ve věci záměrně zdržoval. "Nejsme s klientem domluveni, že budeme konat obstrukční kroky," řekl. O stížnosti proti tomu, že Šemík odmítl námitku své podjatosti, bude nyní rozhodovat Nejvyšší soud.
Státní zástupkyně Marcela Kratochvílová odcházela ze zasedání spokojená. "Podstatné je to, co pan předseda senátu zdůrazňoval: že nejde o politicky motivovanou trestnou činnost, že jde o normální kriminální delikt," sdělila novinářům. Podání ústavní stížnosti v extradičních případech podle ní není neobvyklé.
Pelikán řekl, že obě žádosti a související spis prostuduje, až mu bude předložen. "Zatím jsou tu skutečně obě možnosti a uvidíme podle obsahu spisu," uvedl. Považoval by za předčasné naznačovat, ke které variantě by se mohl přiklonit. "Nejprve se to musí prostudovat," řekl ve Sněmovně.
Ministr nechtěl odhadovat ani to, kdy by k rozhodnutí mohl dospět. Záleží podle něj mimo jiné na tom, zda Nikulin využije ústavní stížnost. "Teoreticky by ještě také mohl žádat o azyl, to jsou věci, které by to mohly oddálit," uvedl Pelikán. Do procesu může vstoupit i tvorba nové vlády, současný kabinet totiž podá ve středu demisi. Podle dosavadních informací by měl Pelikán ve vládě pokračovat, nicméně není jasné, zda s ním Andrej Babiš (ANO) počítá na ministerstvo spravedlnosti.
Související
Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko
Soud zamítl žalobu hackera Nikulina kvůli vydání do USA
Jevgenij Nikulin (ruský hacker zatčený v Praze) , soudy , Hackeři , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Ústavní soud ČR , Česká republika , Robert Pelikán
Aktuálně se děje
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
včera
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
včera
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
včera
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
včera
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
včera
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
včera
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
včera
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
včera
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
včera
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
včera
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
včera
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
včera
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
včera
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
včera
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek prohlásil, že starý svět je definitivně minulostí. Před zahájením Mnichovské bezpečnostní konference uvedl, že rychlé globální změny nutí všechny státy přehodnotit své pozice v nové geopolitické éře. Podle šéfa americké diplomacie se svět mění přímo před očima a éra, ve které vyrůstal, už neexistuje.
Zdroj: Libor Novák