Lesy ČR chtějí zrušit zákaz vstupu do Boubínského pralesa

Vimperk - Lesy České republiky chtějí začátkem prosince zrušit zákaz vstupu do některých částí Boubínského pralesa na Prachaticku. Podle společnosti není ohrožený tradiční silvestrovský výšlap k rozhledně na vrchu Boubín.

Turisté do lesa nesmí od začátku listopadu kvůli následkům vichřice Herwart. Orkán udeřil 29. října.

"Chceme od začátku prosince zpřístupnit čtyři z pět turistických cest. O zrušení zákazu vstupu do těchto lokalit jsme požádali městský úřad Vimperk," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Na páté turistické trase, jejíž součástí je i naučná stezka Boubínský prales, bude zákaz vstupu platit zřejmě do února příštího roku.

Silvestrovský výšlap k rozhledně na vrchu Boubín ale bude. Poslední den v roce lidé na tuto akci přijíždějí speciálním vlakem vypraveným do nedaleké Kubovy Hutě. Loni dorazilo 3000 turistů.

Jouklová uvedla, že Lesy ČR zatím stále nevyčíslily škodu, kterou vichřice Herwart způsobila. "Neznáme přesný rozsah kalamity v NPR Boubínský prales, takže vše odhadujeme," řekla mluvčí. Z historického hlediska však podle ní nejde o nic výjimečného. "Po vichřici Kyrill v roce 2007 spadlo v celé národní přírodní rezervaci asi 13.500 kubických metrů dřeva. S určitou periodou se větrné události na Boubíně stále opakují," řekla.

Herwart zasáhl také šumavský národní park. Podle odhadů tam polámal asi 50.000 krychlových metrů dřeva.

Související

Agrofert

Vítězem miliardového lesnického tendru je firma z koncernu Agrofert

Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína. 

Více souvisejících

lesy čr šumava vichřice Herwart (říjen 2017) Boubín Příroda Silvestr

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy