Praha - Experti i právník Terezy H. varují, že vydání dívky do České republiky není příliš pravděpodobné. Poukazují na to, že mezi Českou republikou a Pákistánem žádná dohoda o vydávání vězňů neexistuje. Jenže s tím se řada Čechů prostě nechce smířit.
Česká diplomacie v souvislosti s případem opakovaně zdůrazňuje, že Praha nemá s Pákistánem sjednánu žádnou dvoustrannou smlouvu o předávání odsouzených k výkonu trestu. „V případě pravomocného odsouzení pákistánským soudem by bylo možné předání odsouzené k výkonu trestu do ČR, a to na bezesmluvním základě. Musela by s tím souhlasit i pákistánská strana," uvedlo ministerstvo zahraničí.
S tím se ale mnozí nechtějí smířit. Na internetu dokonce vznikla petice na Terezinu podporu. „Jsme lidé, né barbaři,“ zdůrazňují její autoři. „My občané České republiky žádáme Ministerstvo spravedlnosti a zahraničí ČR, aby za předpokladu, že udá všechny své komplice v Evropě a zejména v ČR, vyvinulo maximální úsilí, aby si Tereza mohla trest odsedět ve věznici s maximální ostrahou v naši vlasti,“ píše se v petici, kterou zatím podepsaly asi dvě stovky osob.
Poukazují na to, že Tereza je mladá téměř ještě mladistvá, a proto by měla dostat šanci si trest vykonat v podmínkách evropského standardu. „Občané Pákistánu nám verbují mladé lidi na pašování drog a jako jeden z největších distributorů opiátů by měl Pákistán tuto argumentaci zohlednit a Tereze umožnit trest vykonat v plné výši v ČR,“ tvrdí autoři petice.
Terezy se zastává také její babička. Přiznává, že ničemu z toho, co se stalo, nechtěla věřit. Byla skálopevně přesvědčena, že Tereza do zahraničí jezdila jenom fotit. „O těch dalších věcech jsem se dozvěděla až z médií. Ona žila současností a byla tak naivní, že na to dojela,“ řekla paní Marta pro Blesk. Připustila, že peníze zřejmě udělaly své. „Ale jsem přesvědčená, že z její hlavy to určitě nebylo. Někdo ji na to navedl. A taky kategoricky odmítám, že by někdy byla pod vlivem drog,“ tvrdí babička s tím, že něco takového by určitě poznala.
Když Marta svou vnučku viděla na videu pořízeném u pákistánského soudu, bylo jí prý do pláče. Není to totiž první rána, která ji v poslední době zasáhla. Martě zemřel v prosinci manžel. Pak přišly problémy Terezy. „Je to pro mě moc těžké období. Neustále na ni myslím a budu se jí snažit pomoci, psychicky i materiálně. Jsem odhodlaná pro ni udělat všechno, pokud by to pomohlo a dostala se zpět do republiky a trest si mohla odsedět tady. Ať si kdo chce, co chce, myslí,“ svěřila se babička.
Související
Češka Tereza Hlůšková může odletět domů, rozhodl soud v Pákistánu
Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit
Tereza H. zadržená v Pákistánu , Pákistán , petice
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 1 hodinou
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 3 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 4 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 5 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
Ruská hlava státu Vladimir Putin má podle vyjádření šéfa estonské tajné služby stále méně času na dosažení úspěchu ve válečném konfliktu na Ukrajině. Na vině je současný pat na bojišti a současně se množící vnitrostátní potíže. Kaupo Rosin, který vede estonskou zahraniční zpravodajskou službu, v rozhovoru v Tallinnu uvedl, že v horizontu následujících čtyř až pěti měsíců může Kreml ztratit možnost vyjednávat z pozice síly.
Zdroj: Libor Novák