Brno - Krajský soud v Brně dnes usnesením zamítl žádost o obnovu procesu odsouzeného bývalého boxera Ľudovíta Plachetky. Boxer byl v roce 2012 odsouzen na osm let za znásilnění sestry své družky. Čin od začátku popírá, podle Plachetky se objevily nové důkazy o tom, že si žena znásilnění vymyslela. Plachetka si proti usnesení podal stížnost, bude ji řešit Vrchní soud v Olomouci.
Plachetku poslal do vězení krajský soud v listopadu 2012, v únoru 2013 mu trest potvrdil olomoucký vrchní soud. Ve stejném roce Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání.
Znásilnění se podle spisu stalo v červenci 2011 v Brně-Maloměřicích v Plachetkově autě. Boxer vezl tehdy dvacetiletou sestru své družky na sedadle spolujezdce, u garáží zastavil a sedadlo náhle sklopil. Přes údajný odpor mladé ženy ji svlékl a měl s ní pohlavní styk. Pak odjel do Británie, kde byl zadržen a vrácen do vlasti.
Boxerovu nevinu měla nově dokázat bývalá přítelkyně poškozené, které se mladá žena údajně při hádce svěřila, že si znásilnění vymyslela. Totéž prý zopakovala v jejich komunikaci na sociální síti. "Řekla, že to udělala dobrovolně, že to chtěla zkusit, záviděla svojí sestře. Všude se s tím chlubila, že to provedla, říkala, že je taková slavná frajerka," uvedla už dříve svědkyně. Loni v létě proto kontaktovala Plachetkovy příbuzné, že má tyto informace. Soud začal o Plachetkově návrhu na obnovu řízení poprvé jednat loni v září, kromě této svědkyně vyslechl několik dalších svědků.
Podle soudce Aleše Novotného bylo ale její svědectví nízké věrohodnosti. Podle něj se její verze zcela rozchází s výpověďmi ostatních. "Na soud to působí dojmem, že se domluvili na tom základním, ale nedomluvili se na detailech," uvedl Novotný.
Podle Plachetky především komunikace na facebookové síti jasně svědčí o tom, že si poškozená znásilnění vymyslela. Podle něj jde o nezvratitelný důkaz, takový, který splňuje to, aby mohl být jeho případ obnoven.
U soudu dnes vypovídala i poškozená, soud se jí dotazoval jen na události po odsouzení boxera. Poškozená uvedla, že hádka se údajně týkala něčeho jiného a že nic takového, o čem svědčila její bývalá kamarádka, nepsala a že nemá důvod si vymýšlet. Dřívější profil na sociální síti už nyní nepoužívá, podle ní se do něj loni a letos "někdo pokoušel dostat".
Plachetka stál v roce 2012 před brněnským krajským soudem už podruhé. V roce 1998 u něj dostal 13 let za vraždu a také pokus o vraždu. Připravil o život matku své bývalé družky a pak namířil pistoli i na svoji tehdejší partnerku. Život jí zachránilo to, že zbraň nevystřelila.
Aktualizováno před 51 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
Související
Boxer Plachetka žádá o obnovu procesu. Odpykává si trest za znásilnění
Ľudovít Plachetka (boxer) , Znásilnění , soudy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 51 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 2 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 3 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 3 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 4 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 5 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 6 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 7 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 7 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 7 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 8 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 9 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 9 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 10 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 10 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 12 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
Americký prezident Donald Trump vystoupil v pátek v Bílém domě na mimořádném brífinku, aby reagoval na verdikt Nejvyššího soudu, který označil jeho plošná cla za nezákonná. Trump neskrýval své rozhořčení a soudce, kteří hlasovali proti němu, podrobil zdrcující kritice. Rozhodnutí označil za „hluboké zklamání“ a samotné členy soudu, včetně těch, které sám do funkcí jmenoval, nazval „ostudou svých rodin“, „hlupáky“ a „politicky korektními loutkami“.
Zdroj: Libor Novák