Praha - Letošní 16. všesokolský slet začne v neděli 1. července slavnostním průvodem centrem Prahy a potrvá do pátku 6. července. Vedle různých doprovodných akcí připomenou na sletu vznik Československa i některé cvičební skladby.
Slet nabídne dva různě sestavené programy s celkem 13 hromadnými tělocvičnými skladbami. Na stadionu v pražském Edenu se jich zúčastní zhruba 15.000 cvičenců, což je o několik tisíc víc než na předchozím sletu před šesti lety.
Na soužití dvou národů v jednom státě poukáže skladba Spolu, kterou společně zacvičí sokolové z Česka i Slovenska. Senioři vystoupí se skladbou Princezna republika a muži si připravili skladbu Borci. V ní jsou použity cvičební prvky z prostných ze slavné skladby Přísaha republice, kterou cvičili sokolové v roce 1938 v době ohrožení státu nacistickým Německem.
Představení se budou konat ve dvou dnech. Ve čtvrtek 5. července bude večerní program a další den pak odpolední program. Sestava skladeb bude v obou dnech trochu odlišná, ale většina z nich bude k vidění dvakrát.
"Obě ta představení budou koncipovaná dohromady a přesto samostatně. Večerní představení bude mít velký začátek, menší konec - tam je kladen důraz na scénické provedení, hodně se pracuje s večerním světlem," vysvětlila starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková. Například při skladbě Siluety tak podle ní budou mít cvičenky světelně zvýrazněné obruče. Odpolední program pak bude mít menší začátek a velký závěr, dodala.
Moučková očekává, že se do Edenu přijde na představení podívat každý den 8000 až 10.000 lidí. Vstupenky jsou k dostání za 100 až 400 korun.
Slet začne 1. července sokolským průvodem historickým centrem Prahy. V celkem šesti dnech paknabídne oslava řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. V Chrámu svatého Víta u této příležitosti bude bohoslužba. Na Malostranském a Staroměstském náměstí, před obchodním domem v Edenu a v Tyršově domě budou celkem čtyři pódia. "Tam se každý den budou konat krátká vystoupení, a to nejen sokolská, ale přizvali jsme i další organizace, které chtějí prezentovat svou činnost," řekla starostka.
V Národním divadle 1. července vystoupí sokolští ochotníci, tedy lidé, kteří se herectví věnují ve svém volném čase. Podle Moučkové budou ochotníci v tomto divadle hrát poprvé od roku 1883, kdy bylo po požáru znovu otevřeno. V úterý 2. července se sokolové představí na večeru Sokol Gala v pražské O2 Aréně, kde bude přehlídka výkonnostní části sportovních sokolských aktivit.
Související
Babiše vypískali v Edenu i ve Varech: Moji hejtři se radovali. Jo, pískali. A jiní zase tleskali, brání se
Ovčáček si nedá pokoj ani na dovolené: Novináři chrochtají blahem. To je fakt hodně smutný
slet sokola , Sokol , 100. výročí vzniku Československa , Praha , Česká republika
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Jak ebola dopadá na stomilionové Kongo? Lidem se mění život od základu
před 1 hodinou
Změnili jsme kurz, přesto vystřelili. Majitelé jachty, která se ocitla pod ruskou palbou, promluvili
před 1 hodinou
CNN: Mírová dohoda s Íránem nemá ani dvě stránky. Je mimořádně nejasná
před 3 hodinami
Počasí přinese do Česka vlnu veder. Teploty vyrostou na 36 stupňů
včera
Evropa vyzvala Trumpa, aby uspořádal setkání Zelenského s Putinem
včera
Americká rozvědka: Írán získal schopnost kdykoli zablokovat Hormuzský průliv
včera
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
včera
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
včera
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
včera
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
včera
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
včera
Trump se setkal se Zelenským. Rusko mělo přistoupit na dohodu o ukončení konfliktu, řekl
včera
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
včera
Tragédie v USA. Havaroval bombardér B-52, všichni lidé na palubě zemřeli
včera
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
včera
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
včera
V Chorvatsku vyprostili tělo čtvrté oběti nedělní tragické nehody
včera
Feriho zřejmě čeká další soud. Žalobkyně se s rozhodnutím nespokojila
včera
Trump možná zveřejní dohodu s Íránem před podpisem, naznačil Vance
včera
Počasí bude o víkendu v Česku tropické, teploty dosáhnou až 35 stupňů
Následující víkend přinese do České republiky velmi horké letní počasí, které však na mnoha místech doprovodí silné bouřky. V sobotu i v neděli bude převládat jasná až polojasná obloha. Během dne se však bude oblačnost přechodně zvětšovat a místy se vytvoří přeháňky nebo bouřky, které mohou být ojediněle i velmi intenzivní.
Zdroj: Libor Novák