100. výročí vzniku Československa

Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.
Česká národní banka

ČNB dnes ukončí výměnu výročních dvacetikorun, vydala jich 600 tisíc

Česká národní banky dnes odpoledne ukončí výměnu výročních dvacetikorun s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše vydaných ke 100. výročí vzniku Československa. ČNB o tom informovala na webu. Výměnu ČNB zahájila minulý týden ve středu a po všechny dny ji doprovázely fronty před pobočkami centrální banky. Od každé mince vydala banka 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru.
Výhled ze Staré radnice na Brno

Nikam se nespěchalo. Brno se o Československu dozvědělo až druhý den

Vyhlášení samostatného Československa předcházelo v Brně váhání a vyčkávání. Do města, tehdy ze dvou třetin německojazyčného, se informace z Prahy dostávaly s časovou prodlevou. Čeští činitelé se o převratu v hlavním městě dozvěděli až 28. října 1918 navečer, veřejné vyhlášení odložili na další den. Teprve poté začalo předávání moci - nakonec povětšinou poklidné, z obou stran chvílemi bezradné.
Česká národní banka

Kdy skončí výměna výročních dvacetikorun? Šílenství neopadá, před ČNB jsou opět fronty

Česká národní banka dosud vyměnila přes polovinu z 600.000 výročních dvacetikorun s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše vydaných ke 100. výročí vzniku Československa. ČNB to dnes oznámila na internetových stránkách. Výměnu ČNB zahájila minulý týden ve středu a všechny tři dny ji doprovázely fronty před pobočkami centrální banky.
Předávání státních vyznamenání při stém výročí založení Československa 28. října 2018

Zeman ocenil 41 osobností, nejvíce za své působení

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své působení ve funkci prezidenta republiky. Ocenil 41 osobností, loni jich bylo 39. Nejvíce státních vyznamenání bylo uděleno v roce 1998 první českým prezidentem Václavem Havlem. Jeho následník Václav Klaus uděloval pravidelně lehce nad 20 vyznamenání.
Předávání státních vyznamenání při stém výročí založení Československa 28. října 2018

Sledovali jsme ŽIVĚ: Krampol, David, vojáci i sportovci. Zeman rozdal státní vyznamenání

Nejvyšším státním vyznamenáním Řád bílého lva bylo dnes na Pražském hradě vyznamenáno šest osobností. Prezident Miloš Zeman ho udělil in memoriam třem prvorepublikovým generálům Josefu Bílému, Stanislavu Čečkovi a Karlu Husárkovi. Podle očekávání ocenil posmrtně také někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu. In memoriam byl vyznamenán i odbojář a stříbrný olympionik v gymnastice Jan Gajdoš. Řád převzal za svou práci při vysílání Československého rozhlasu po okupaci v srpnu 1968 Karel Lánský.
V rámci 100. výročí vzniku Československa proběhla v Praze největší novodobá vojenská přehlídka

OBRAZEM: Tisíce vojáků a stovky kusů techniky. Prahou projela největší novodobá armádní přehlídka

Přehlídka vojáků, policistů, hasičů, záchranářů i strážníků připomněla dnes v Praze stoleté výročí vzniku Československa. Po Evropské třídě pochodovalo víc než 2100 lidí včetně zástupců aktivních záloh a některých armád NATO, projely stovky kusů techniky. Zapojení letecké techniky bylo kvůli oblačnému a deštivému počasí omezeno. Přelétla jen stíhací letadla Gripen, která nebyla vidět, a pouze některé z původně plánovaných vrtulníků. Prezident Miloš Zeman před přehlídkou připomněl boj české armády proti terorismu.
Národní divadlo v plamenech díky technologii videomappingu

ŽIVĚ: Národní divadlo hoří, pomozte hasit! Technologie videomappingu opakuje historii

Desítkami akcí si dnes Česká republika připomíná 100 let od založení republiky. Hlavní pozornost bude směřovat do Prahy na udělování státních vyznamenání, vojenskou přehlídku nebo pietní akci na Vítkově. V Praze kvůli tomu budou rozsáhlá omezení silniční, ale i letecké dopravy. Výročí vzniku Československa si lidé připomenou i v mnoha dalších městech a obcích po celém Česku.
T.G. Masaryk, první Československý prezident

Masaryk dosáhl v Československu vysoké demokracie, bez chyb ale nebyl, hodnotí historik

Ze všech výročí, které si Češi letos připomínají, je to dnešní vůbec nejvýznamnější, především kvůli postavě zakladatele samostatné republiky Tomáše Garriguea Masaryka a kvůli vysokému stupni demokracie, kterého první republika dosáhla. Ani Masaryk, ani meziválečné Československo nebyli bez chyb, avšak v dnešní bouřlivé době je k nim možné hledět jako k inspiraci, napsal dnes americký historik Daniel E. Miller na webu historynewsnetwork.org.
Chrabří legionáři v dobových uniformách

Historie, o které se nemluví: Jak dopadli v novém státě legionáři?

Na účasti dobrovolnický útvarů ve válce na straně Dohodových mocností byl postaven étos nového státu a argumentace na podporu vzniku samostatného Československa. Ale když se po skončení války i ruské anabázi začali vracet legionáři domů, objevily se otázky, jak legionáře odměnit a co s nimi v novém demokratickém státě. Jenomže na tom ani zdaleka nepanovala jednomyslná shoda a legionáři sami měli často vyhraněné politické názory a vlastní představy na podobě a fungování státu, který ne vždy odpovídaly názorům představitelů Československého státu
V rámci 100. výročí vzniku Československa proběhla v Praze největší novodobá vojenská přehlídka

Prahou prošly tisíce vojáků, připomněly vznik Československa

Přehlídka vojáků, policistů, hasičů, záchranářů i strážníků připomněla dnes v Praze stoleté výročí vzniku Československa. Po Evropské třídě pochodovalo víc než 2100 lidí včetně zástupců aktivních záloh a některých armád NATO, projely stovky kusů techniky. Zapojení letecké techniky bylo kvůli oblačnému a deštivému počasí omezeno. Přelétla jen stíhací letadla Gripen, která nebyla vidět, a pouze některé z původně plánovaných vrtulníků. Prezident Miloš Zeman před přehlídkou připomněl boj české armády proti terorismu.
Češi si na Václavském náměstí připomněli 100. výročí vzniku Československa, mimo jiné i otevřením Národního muzea

Oslavy pokračují velkolepým koncertem, vyhlásí se hit republiky

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina otevřeli na Staroměstském náměstí v Praze koncert Největší hity, který vyvrcholí vyhlášením ankety 100 hitů republiky. I přes nepřízeň počasí se prostor pod pódiem zaplnil davy lidí. Klus potěšil přítomné lyričtější částí své tvorby představovanou například písní Apak i politicky zabarvenou skladbou Pánubohu do oken.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy