Požár, exploze v chemičce i výbuch metanu. 10 událostí, které v roce 2018 hýbaly Českem

Dvoje volby, tragické katastrofy s několika oběťmi na životech i neobvyklé přírodní poměry. Server EuroZprávy.cz připravil přehled událostí, které během uplynulých 12 měsíců ovlivnily život lidí v České republice.

Zemanova obhajoba

Ve lednu se konala historicky druhá přímá volba prezidenta České republiky. Úřadující hlavě státu Miloši Zemanovi se v ní postavilo osm protikandidátů, mimo jiné textař a podnikatel Michal Horáček, někdejší diplomat Pavel Fischer či bývalý premiér Mirek Topolánek.

Do přímého souboje se Zemanem však pronikl se ziskem necelých 27 % bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Miloš Zeman, který v úvodním kole obdržel přes 38,5% hlasů, svolil před druhým kolem i ke dvěma televizním debatám. I díky nim získal rozhodující náskok a byl znovuzvolen prezidentem republiky nadpoloviční většinou 51,36 % hlasů.

Tragický požár hotelu v Praze

Řadě zahraničních turistů změnil život lednový požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici, který vypukl 20. ledna po 18. hodině. Ačkoliv jej hasiči uhasili zhruba za hodinu, počet obětí se po několika měsících zastavil na pěti. Několik dalších lidí bylo zraněno a hotel v centru metropole byl kompletně evakuován.

Jak ukázalo následující vyšetřování, za vznikem požáru stála něčí nedbalost, nebo dokonce úmysl. Vyšetřovatelé rovněž konstatovali zásadní nedostatky v požární bezpečnosti.

Demonstrace proti nástupu Zdeňka Ondráčka do čela GIBS

Na začátku března po řadě demonstrací proti jeho osobě rezignoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na pozici šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. V jejím čele byl po předchozí tajné volbě pouze čtyři dny.

Některým občanům i poslancům vadila především jeho kontroverzní minulost. Ondráček totiž jako příslušník Pohotovostního pluku v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům proti totalitnímu režimu. On sám se hájil slovy, že dodržoval tehdejší zákony, zásahu proti bezbranným lidem nijak nelitoval.

Výbuch v chemičce v Kralupech nad Vltavou

22. března došlo v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou k tragédii. Exploze tankovací nádrže usmrtila 5 rumunských dělníků i jednoho Čecha, další dva lidé vyvázli z incidentu se zraněním. Jednalo se o nejtragičtější výbuch v průmyslovém objektu v historii České republiky.

Návrat domů kardinála Berana

V dubnu se do Česka téměř 49 let po jeho smrti vrátily ostatky kardinála Josefa Berana, který byl symbolem útlaku církve za minulého režimu. Místem jeho posledního odpočinku je od letoška nově zřízený sarkofág v kapli sv. Anežky v katedrále sv. Víta.

Kardinál Beran byl od roku 1946 pražským arcibiskupem, po únoru 1948 ale odmítl podřídit církev komunistické moci. Komunisté jej v následujících letech internovali na různých místech, v roce 1965 mu stát dovolil cestu do Říma u příležitosti jmenování kardinálem. Beran se následně nesměl vrátit do vlasti a v římském exilu tedy v roce 1969 zemřel.

Abnormální sucho a kůrovcová kalamita

České lesy nadále devastuje nejhorší kůrovcová kalamita v novodobé historii. Ještě loni napadal tento brouk jen něco kolem 6 milionů metrů krychlových dřeva, letos už je postižen téměř trojnásobek. Současnou situaci způsobuje především abnormální sucho, které v posledních letech zasáhlo Českou republiku.

Ve velké části země chybí od roku 2015 téměř 500 milimetrů srážek, v extrémních případech až 700 milimetrů. Srážkový deficit přitom trvá už od začátku desetiletí. Rostou naopak teploty, letos bylo v Česku hned 30 tropických dnů.

Padlí vojáci v Afghánistánu

Letošní rok byl druhým nejtragičtějším rokem v historii zahraničních misí Armády ČR. Na počátku srpna zemřeli při sebevražedném útoku rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem. Rotný Tomáš Procházka podlehl v říjnu střelnému zranění, které mu přivodil afghánský insider.

Všechny čtyři padlé vojáky vyznamenal ministr obrany Lubomír Metnar Křížem obrany státu in memoriam. Tři oběti srpnového sebevražedného útoku ocenil 28. října i prezident Miloš Zeman Medailí za hrdinství.

Komunální a senátní volby

Počátkem října se uskutečnily komunální a senátní volby. Zastupitelstva obcí už tradičně ovládli nezávislí kandidáti, kteří obsadili nadpoloviční většinu křesel. Ze zaběhnutých politických stran uspěly především hnutí ANO a ODS.

Občanští demokraté pak zvítězili ve volbách do Senátu, v němž osobou Jaroslava Kubery nově obsadili post předsedy. ODS získala 10 ze 27 mandátů, oproti předchozímu období se polepšila o šest křesel. Totální krach naopak zaznamenali sociální demokraté, kteří ze 13 mandátů obhájili jediný.

100 let Československa

28. října uplynulo 100 let od vzniku Československa, což bylo třeba náležitě oslavit. V ulicích hlavního města se uskutečnila velkolepá vojenská přehlídka, slavnostně se opět otevřelo zrekonstruované Národní muzeum a došlo i na ohňostroj.

Do Prahy dorazili rovněž zahraniční představitelé. Cestu sem vážila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emanuel Macron i slovenský premiér Peter Pellegrini společně s prezidentem Andrejem Kiskou.

Výbuch metanu v dole ČSM

Předvánoční idylu narušila minulý čtvrtek zpráva o tragédii v dole ČSM ve Stonavě. Výbuch metanu tam usmrtil 12 polských a jednoho českého horníka. Další dva zranění horníci doposud bojují o život v nemocnici.

V Polsku byla uplynulá neděle dnem státního smutku, na podporu rodin zemřelých horníků se vybralo téměř tři čtvrtě milionu korun. Včera ráno byly v ponuré atmosféře opět obnoveny práce v dole, pokračují rovněž záchranné práce, na místě výbuchu nadále panují teploty kolem 100 stupňů.

Související

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Česká demokracie si polepšila. Rusko zaznamenává úpadek

V demokracii celkově žije méně než polovina světové populace, konkrétně 45,3 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy organizace The Economist Intelligence Unit (EIU), která zkoumala vývoj demokracie ve 167 zemích světa. Nejvíce si loni v tomto směru ze všech sledovaných států pohoršilo Rusko, které loni v únoru vojensky napadlo sousední Ukrajinu. Česko si mírně polepšilo a je na 25. pozici, společně s Řeckem. Slovensko obsadilo 43. příčku.
Hraniční kontroly zavedené ČR na česko-slovenských hranicích.

V noci na neděli skončí stálé kontroly na hranicích se Slovenskem

V noci na neděli skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích, které Česko kvůli nárůstu migrace zavedlo koncem loňského září. V příhraničním prostoru na silnicích i mimo ně ale zůstane zvýšený dohled policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády oznámil, že podmínky na hranici může kabinet operativně měnit.

Více souvisejících

Česká republika prezidentské volby 2018 požár hotelu Eurostars David v Praze (20. ledna 2018) demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018) výbuch chemičky v Kralupech (22.3.2018) Josef Beran (kardinál) kůrovec Sucho smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) Volby 2018 100. výročí vzniku Československa výbuch v dole ČSM v Karviné (20.12.2018)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova utvořila komisi, která má řešit podezření na obtěžování studentek

Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu. 

Aktualizováno před 14 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

Aktualizováno před 17 minutami

Marian Jurečka

Jurečka diskutoval s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem. Věří v posun v Nexenu

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem. 

před 19 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

Jiří Pospíšil

Pražská TOP 09 schválila vznik magistrátní koalice Spolu, Pirátů a STAN

Krajský výbor pražské TOP 09 na svém zasedání v pondělí večer schválil vznik koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN na pražském magistrátu. Hlasování bylo jednomyslné. O návrhu koaliční smlouvy bude ještě jednat a hlasovat zastupitelský klub. ČTK to dnes řekl místopředseda pražské TOP 09 Michal Hroza. 

před 36 minutami

Zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

V Česku loni stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i zbraní

V Česku v loňském roce stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i počet registrovaných a ohlášených zbraní. Zbrojní průkaz mělo loni 314.039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53.281 na 989.348. Údaje dnes ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

před 40 minutami

Olympiáda, ilustrační fotografie.

ČUS je zásadně proti Rusům a Bělorusům na OH, vyzvala ČOV k tvrdému postupu

Česká unie sportu (ČUS) je zásadně proti startu sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži. Apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby se proti úvahám Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jednoznačně vymezil. Vyplývá to z vyjádření Rady ČUS, které unie poskytla ČTK. ČOV už svůj nesouhlas vyjádřil.

před 1 hodinou

CZK

Kurz eura ke koruně: Česká měna oslabila i vůči dolaru

Koruna na začátku nového týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro ztratila proti pátečnímu podvečeru devět haléřů a v pondělí kolem 17:00 se prodávala za 23,85 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila česká měna o 33 haléřů na 22,22 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Letiště Václava Havla Praha

Na Ruzyni se loni řešilo o 42 procent méně porušení předpisů. Ubylo převozů drog

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 1 hodinou

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU

Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších hranic EU, rychlejší vyhošťování migrantů a novou readmisní dohodu se třetími státy o vracení neúspěšných žadatelů a azyl. Informuje o tom dnes agentura APA, podle níž se vrcholní představitelé těchto zemí s požadavky obrátili dopisem na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čínský špionážní balón nad USA

USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Podle tiskové zprávy univerzity bude kontrola hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy