Požár, exploze v chemičce i výbuch metanu. 10 událostí, které v roce 2018 hýbaly Českem

Dvoje volby, tragické katastrofy s několika oběťmi na životech i neobvyklé přírodní poměry. Server EuroZprávy.cz připravil přehled událostí, které během uplynulých 12 měsíců ovlivnily život lidí v České republice.

Zemanova obhajoba

Ve lednu se konala historicky druhá přímá volba prezidenta České republiky. Úřadující hlavě státu Miloši Zemanovi se v ní postavilo osm protikandidátů, mimo jiné textař a podnikatel Michal Horáček, někdejší diplomat Pavel Fischer či bývalý premiér Mirek Topolánek.

Do přímého souboje se Zemanem však pronikl se ziskem necelých 27 % bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Miloš Zeman, který v úvodním kole obdržel přes 38,5% hlasů, svolil před druhým kolem i ke dvěma televizním debatám. I díky nim získal rozhodující náskok a byl znovuzvolen prezidentem republiky nadpoloviční většinou 51,36 % hlasů.

Tragický požár hotelu v Praze

Řadě zahraničních turistů změnil život lednový požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici, který vypukl 20. ledna po 18. hodině. Ačkoliv jej hasiči uhasili zhruba za hodinu, počet obětí se po několika měsících zastavil na pěti. Několik dalších lidí bylo zraněno a hotel v centru metropole byl kompletně evakuován.

Jak ukázalo následující vyšetřování, za vznikem požáru stála něčí nedbalost, nebo dokonce úmysl. Vyšetřovatelé rovněž konstatovali zásadní nedostatky v požární bezpečnosti.

Demonstrace proti nástupu Zdeňka Ondráčka do čela GIBS

Na začátku března po řadě demonstrací proti jeho osobě rezignoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na pozici šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. V jejím čele byl po předchozí tajné volbě pouze čtyři dny.

Některým občanům i poslancům vadila především jeho kontroverzní minulost. Ondráček totiž jako příslušník Pohotovostního pluku v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům proti totalitnímu režimu. On sám se hájil slovy, že dodržoval tehdejší zákony, zásahu proti bezbranným lidem nijak nelitoval.

Výbuch v chemičce v Kralupech nad Vltavou

22. března došlo v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou k tragédii. Exploze tankovací nádrže usmrtila 5 rumunských dělníků i jednoho Čecha, další dva lidé vyvázli z incidentu se zraněním. Jednalo se o nejtragičtější výbuch v průmyslovém objektu v historii České republiky.

Návrat domů kardinála Berana

V dubnu se do Česka téměř 49 let po jeho smrti vrátily ostatky kardinála Josefa Berana, který byl symbolem útlaku církve za minulého režimu. Místem jeho posledního odpočinku je od letoška nově zřízený sarkofág v kapli sv. Anežky v katedrále sv. Víta.

Kardinál Beran byl od roku 1946 pražským arcibiskupem, po únoru 1948 ale odmítl podřídit církev komunistické moci. Komunisté jej v následujících letech internovali na různých místech, v roce 1965 mu stát dovolil cestu do Říma u příležitosti jmenování kardinálem. Beran se následně nesměl vrátit do vlasti a v římském exilu tedy v roce 1969 zemřel.

Abnormální sucho a kůrovcová kalamita

České lesy nadále devastuje nejhorší kůrovcová kalamita v novodobé historii. Ještě loni napadal tento brouk jen něco kolem 6 milionů metrů krychlových dřeva, letos už je postižen téměř trojnásobek. Současnou situaci způsobuje především abnormální sucho, které v posledních letech zasáhlo Českou republiku.

Ve velké části země chybí od roku 2015 téměř 500 milimetrů srážek, v extrémních případech až 700 milimetrů. Srážkový deficit přitom trvá už od začátku desetiletí. Rostou naopak teploty, letos bylo v Česku hned 30 tropických dnů.

Padlí vojáci v Afghánistánu

Letošní rok byl druhým nejtragičtějším rokem v historii zahraničních misí Armády ČR. Na počátku srpna zemřeli při sebevražedném útoku rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem. Rotný Tomáš Procházka podlehl v říjnu střelnému zranění, které mu přivodil afghánský insider.

Všechny čtyři padlé vojáky vyznamenal ministr obrany Lubomír Metnar Křížem obrany státu in memoriam. Tři oběti srpnového sebevražedného útoku ocenil 28. října i prezident Miloš Zeman Medailí za hrdinství.

Komunální a senátní volby

Počátkem října se uskutečnily komunální a senátní volby. Zastupitelstva obcí už tradičně ovládli nezávislí kandidáti, kteří obsadili nadpoloviční většinu křesel. Ze zaběhnutých politických stran uspěly především hnutí ANO a ODS.

Občanští demokraté pak zvítězili ve volbách do Senátu, v němž osobou Jaroslava Kubery nově obsadili post předsedy. ODS získala 10 ze 27 mandátů, oproti předchozímu období se polepšila o šest křesel. Totální krach naopak zaznamenali sociální demokraté, kteří ze 13 mandátů obhájili jediný.

100 let Československa

28. října uplynulo 100 let od vzniku Československa, což bylo třeba náležitě oslavit. V ulicích hlavního města se uskutečnila velkolepá vojenská přehlídka, slavnostně se opět otevřelo zrekonstruované Národní muzeum a došlo i na ohňostroj.

Do Prahy dorazili rovněž zahraniční představitelé. Cestu sem vážila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emanuel Macron i slovenský premiér Peter Pellegrini společně s prezidentem Andrejem Kiskou.

Výbuch metanu v dole ČSM

Předvánoční idylu narušila minulý čtvrtek zpráva o tragédii v dole ČSM ve Stonavě. Výbuch metanu tam usmrtil 12 polských a jednoho českého horníka. Další dva zranění horníci doposud bojují o život v nemocnici.

V Polsku byla uplynulá neděle dnem státního smutku, na podporu rodin zemřelých horníků se vybralo téměř tři čtvrtě milionu korun. Včera ráno byly v ponuré atmosféře opět obnoveny práce v dole, pokračují rovněž záchranné práce, na místě výbuchu nadále panují teploty kolem 100 stupňů.

Související

Novinářka Ivana Svobodová ve filmu Reportáž psaná na benzínce.

RECENZE: Reportáž psaná na benzínce ukazuje, jak selský rozum ničí kritickou reflexi

Na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě loni odpremiéroval dokumentární snímek Reportáž psaná na benzínce. Teď získal cenu na festivalu FAMUFEST, jenž také zahájil. Nenápadnou optikou sleduje novinářku Ivanu Svobodovou z týdeníku Respekt a její reportážní práci v terénu, konkrétně mezi odpůrci současné vlády a systému celkově.

Více souvisejících

Česká republika prezidentské volby 2018 požár hotelu Eurostars David v Praze (20. ledna 2018) demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018) výbuch chemičky v Kralupech (22.3.2018) Josef Beran (kardinál) kůrovec Sucho smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) Volby 2018 100. výročí vzniku Československa výbuch v dole ČSM v Karviné (20.12.2018)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

před 43 minutami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 50 minutami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy