Požár, exploze v chemičce i výbuch metanu. 10 událostí, které v roce 2018 hýbaly Českem

Dvoje volby, tragické katastrofy s několika oběťmi na životech i neobvyklé přírodní poměry. Server EuroZprávy.cz připravil přehled událostí, které během uplynulých 12 měsíců ovlivnily život lidí v České republice.

Zemanova obhajoba

Ve lednu se konala historicky druhá přímá volba prezidenta České republiky. Úřadující hlavě státu Miloši Zemanovi se v ní postavilo osm protikandidátů, mimo jiné textař a podnikatel Michal Horáček, někdejší diplomat Pavel Fischer či bývalý premiér Mirek Topolánek.

Do přímého souboje se Zemanem však pronikl se ziskem necelých 27 % bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Miloš Zeman, který v úvodním kole obdržel přes 38,5% hlasů, svolil před druhým kolem i ke dvěma televizním debatám. I díky nim získal rozhodující náskok a byl znovuzvolen prezidentem republiky nadpoloviční většinou 51,36 % hlasů.

Tragický požár hotelu v Praze

Řadě zahraničních turistů změnil život lednový požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici, který vypukl 20. ledna po 18. hodině. Ačkoliv jej hasiči uhasili zhruba za hodinu, počet obětí se po několika měsících zastavil na pěti. Několik dalších lidí bylo zraněno a hotel v centru metropole byl kompletně evakuován.

Jak ukázalo následující vyšetřování, za vznikem požáru stála něčí nedbalost, nebo dokonce úmysl. Vyšetřovatelé rovněž konstatovali zásadní nedostatky v požární bezpečnosti.

Demonstrace proti nástupu Zdeňka Ondráčka do čela GIBS

Na začátku března po řadě demonstrací proti jeho osobě rezignoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na pozici šéfa komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. V jejím čele byl po předchozí tajné volbě pouze čtyři dny.

Některým občanům i poslancům vadila především jeho kontroverzní minulost. Ondráček totiž jako příslušník Pohotovostního pluku v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům proti totalitnímu režimu. On sám se hájil slovy, že dodržoval tehdejší zákony, zásahu proti bezbranným lidem nijak nelitoval.

Výbuch v chemičce v Kralupech nad Vltavou

22. března došlo v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou k tragédii. Exploze tankovací nádrže usmrtila 5 rumunských dělníků i jednoho Čecha, další dva lidé vyvázli z incidentu se zraněním. Jednalo se o nejtragičtější výbuch v průmyslovém objektu v historii České republiky.

Návrat domů kardinála Berana

V dubnu se do Česka téměř 49 let po jeho smrti vrátily ostatky kardinála Josefa Berana, který byl symbolem útlaku církve za minulého režimu. Místem jeho posledního odpočinku je od letoška nově zřízený sarkofág v kapli sv. Anežky v katedrále sv. Víta.

Kardinál Beran byl od roku 1946 pražským arcibiskupem, po únoru 1948 ale odmítl podřídit církev komunistické moci. Komunisté jej v následujících letech internovali na různých místech, v roce 1965 mu stát dovolil cestu do Říma u příležitosti jmenování kardinálem. Beran se následně nesměl vrátit do vlasti a v římském exilu tedy v roce 1969 zemřel.

Abnormální sucho a kůrovcová kalamita

České lesy nadále devastuje nejhorší kůrovcová kalamita v novodobé historii. Ještě loni napadal tento brouk jen něco kolem 6 milionů metrů krychlových dřeva, letos už je postižen téměř trojnásobek. Současnou situaci způsobuje především abnormální sucho, které v posledních letech zasáhlo Českou republiku.

Ve velké části země chybí od roku 2015 téměř 500 milimetrů srážek, v extrémních případech až 700 milimetrů. Srážkový deficit přitom trvá už od začátku desetiletí. Rostou naopak teploty, letos bylo v Česku hned 30 tropických dnů.

Padlí vojáci v Afghánistánu

Letošní rok byl druhým nejtragičtějším rokem v historii zahraničních misí Armády ČR. Na počátku srpna zemřeli při sebevražedném útoku rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem. Rotný Tomáš Procházka podlehl v říjnu střelnému zranění, které mu přivodil afghánský insider.

Všechny čtyři padlé vojáky vyznamenal ministr obrany Lubomír Metnar Křížem obrany státu in memoriam. Tři oběti srpnového sebevražedného útoku ocenil 28. října i prezident Miloš Zeman Medailí za hrdinství.

Komunální a senátní volby

Počátkem října se uskutečnily komunální a senátní volby. Zastupitelstva obcí už tradičně ovládli nezávislí kandidáti, kteří obsadili nadpoloviční většinu křesel. Ze zaběhnutých politických stran uspěly především hnutí ANO a ODS.

Občanští demokraté pak zvítězili ve volbách do Senátu, v němž osobou Jaroslava Kubery nově obsadili post předsedy. ODS získala 10 ze 27 mandátů, oproti předchozímu období se polepšila o šest křesel. Totální krach naopak zaznamenali sociální demokraté, kteří ze 13 mandátů obhájili jediný.

100 let Československa

28. října uplynulo 100 let od vzniku Československa, což bylo třeba náležitě oslavit. V ulicích hlavního města se uskutečnila velkolepá vojenská přehlídka, slavnostně se opět otevřelo zrekonstruované Národní muzeum a došlo i na ohňostroj.

Do Prahy dorazili rovněž zahraniční představitelé. Cestu sem vážila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emanuel Macron i slovenský premiér Peter Pellegrini společně s prezidentem Andrejem Kiskou.

Výbuch metanu v dole ČSM

Předvánoční idylu narušila minulý čtvrtek zpráva o tragédii v dole ČSM ve Stonavě. Výbuch metanu tam usmrtil 12 polských a jednoho českého horníka. Další dva zranění horníci doposud bojují o život v nemocnici.

V Polsku byla uplynulá neděle dnem státního smutku, na podporu rodin zemřelých horníků se vybralo téměř tři čtvrtě milionu korun. Včera ráno byly v ponuré atmosféře opět obnoveny práce v dole, pokračují rovněž záchranné práce, na místě výbuchu nadále panují teploty kolem 100 stupňů.

Související

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.
Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Více souvisejících

Česká republika prezidentské volby 2018 požár hotelu Eurostars David v Praze (20. ledna 2018) demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018) výbuch chemičky v Kralupech (22.3.2018) Josef Beran (kardinál) kůrovec Sucho smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) Volby 2018 100. výročí vzniku Československa výbuch v dole ČSM v Karviné (20.12.2018)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 6 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy