Slavnostním večerem dnes Česká národní banka (ČNB) zahájila oslavy 100. výročí vzniku československé a české koruny. Před stovkami hostů, mezi kterými byli prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále Pražského hradu pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok při zahájení oslav připomněl, že vznik vlastní měny byl v roce 1919 jedním z prvních počinů samostatné Československé republiky. V projevu připomněl historický vývoj československé a české měny i dva důležité ekonomy z počátku československého státu, ministry financí Aloise Rašína a Karla Engliše.
Do Španělského sálu přišli také bývalý prezident Václav Klaus, vedení České národní banky a Národní banky Slovenska nebo kardinál Dominik Duka.
Zeman v projevu připomněl otázku měnové intervence ČNB, proti níž měl dříve výhrady. Řekl, že i nadále má na tuto akci kritický názor. Poznamenal, že po jejím ukončení očekával, stejně jako řada ekonomů, posilování koruny, což se podle něj z nejasných příčin nestalo. Zmínil se také o vstupu ČR do eurozóny. "Usilujme daleko spíše o to, abychom měli stabilní a zdravou ekonomiku. A jaká bude naše měnová jednotka, je z tohoto hlediska méně důležité. Omlouvám se všem fanatikům české koruny, že jsem je svým kacířstvím trochu rozčílil," zakončil Zeman projev.
Během večera byla symbolicky pokřtěna zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun, kterou ČNB nechala vyrobit jako symbol oslav. Podle Rusnoka je výročí 100 let měny mimořádná událost, která si zaslouží pomník. Tím má být právě unikátní mince.
Pokřtěna také byla první pamětní bankovka, kterou ČNB vydala. Má nominální hodnotu 100 korun a je na ní vyobrazen mimo jiné Rašín. Křtu se dnes zúčastnila i jeho pravnučka Karolina Breitenmoser-Stransky. Pokřtění se dočkala i kniha Vladimíra Tomšíka 100 let česko-slovenské koruny.
Vývoj české a československé koruny připomíná výstava, která bude na Pražském hradě veřejnosti otevřena od pátku. V expozici je i obří stomilionová mince.
Související
Neplatné bankovky ještě stále vyměníte ve všech bankách. Zbývají poslední dny
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
česká národní banka , výročí , 100. výročí vzniku Československa , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák