Praha - Nyní je podle kominíků nejvyšší čas na kontrolu spalinových cest. Důležité je provést kontrolu do zahájení topné sezony. ČTK to sdělil mluvčí Společenstva kominíků Petr Dušek. Vyhláška stanovuje povinnost objednat kontrolu spalinové cesty jednou do roka. Výjimkou jsou plynové kondenzační kotle, které stačí kontrolovat jednou za dva roky.
Pražští hasiči evidují každý rok zhruba 30 až 40 požárů, které souvisejí s odvodem spalin. "V naprosté většině případů se jedná o špatný stav odvodu spalin, jeho znečištění či špatná instalace," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Loni tyto požáry způsobily škody 530.000 korun a byly zraněny tři osoby.
Nejlepší je podle Duška provést kontrolu do konce léta, dokud se netopí a kominíci ještě mají čas na klienty. Pokud kominíci navíc krátce před zahájením topné sezony objeví při kontrole větší problém, jeho řešení se může zkomplikovat. "Ne vždy je majitel schopen a ochoten ihned zajistit příslušné stavební úpravy, což může v důsledku vést k požárům či otravám oxidem uhelnatým," uvedl Dušek.
Ceny za kontroly jsou odlišné podle obce. Na vesnicích se platí od 300 do 500 korun, ve větších městech 700 až 1000 korun. "Kominík dává svým razítkem garanci, že spalinová cesta bude fungovat tak, jak má. Pokud pak dojde k nehodě, před soudem bude stát on," dodal mluvčí kominíků.
Od října 2016 do března 2017 požáry způsobené komíny napáchaly po celém Česku škody za 46,9 milionu korun. Zemřel při nich jeden člověk a 30 lidí se zranilo. Za většinu těchto požárů mohl nevyčištěný komín, kde se vznítily saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry. Statistiku za loňskou topnou sezonu zatím hasiči nezveřejnili.
Související
Falešný kominík podvedl stovky lidí. Nejste to i vy?
Kominíků je nedostatek. Nahrazují je mazaní podvodníci
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
před 1 hodinou
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
před 3 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 4 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
Víkend přinese do České republiky velmi horké a dusné počasí, které budou doprovázet přeháňky a místy i silné bouřky.
Zdroj: Libor Novák