Spisovateli Milanu Kunderovi a jeho ženě stačí k nabytí českého občanství, aby na úřadě učinili prohlášení o tom, že ho chtějí. Vyplývá to z vyjádření ministerstva vnitra na dotaz ČTK. O navrácení občanství Kunderovým se chce podle svých slov zasadit premiér Andrej Babiš (ANO), který je v sobotu navštívil v jejich domově v Paříži. Československého státního občanství Kunderu zbavil komunistický režim koncem 70. let.
Podle zákona je umožněno zjednodušené nabytí českého státního občanství prohlášením těm, kteří jej v minulosti pozbyli, uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Manželům Kunderovým tak stačí, aby přišli s rodným listem, oddacím listem a dokladem prokazujícím datum a způsob pozbytí českého státního občanství na krajský, popřípadě zastupitelský úřad.
"Ke znovunabytí státního občanství bývalým občanem ale nemůže dojít z úřední povinnosti. Dotčená osoba musí učinit aktivní projev vůle směřující ke znovunabytí českého státního občanství," dodal Krátoška. Devětaosmdesátiletý brněnský rodák Kundera však o Česko v minulých letech příliš velký zájem nejevil. Do rodné země nejezdí, k dění se vyjadřuje sporadicky. Také své nové knihy píše ve francouzštině a nesvěřuje je českým překladatelům.
Kundera má od roku 1981 občanství francouzské, ve Francii žije od roku 1974. Nabídku na možnost vrácení občanství Kunderovi podle dřívějšího vyjádření Babiše příliš nekomentovali. "Dá se říct, že to nevyloučili," uvedl premiér. Manželé podle něj poznamenali, že doufají v to, že s tím nebude tolik papírování jako ve Francii. "Samozřejmě z minulosti je tam cítit nějaká ta křivda, ale uvidíme," řekl Babiš.
#CzechRepublic premier proposes restoring writer #MilanKundera's nationalityhttps://t.co/oRUbgm1RWr
— Digital Journal (@digitaljournal) 12. listopadu 2018
Před deseti lety upozornil historik Adam Hradilek na archivní dokument, který naznačoval, že Kundera v roce 1950 udal západního agenta Miroslava Dvořáčka. Článek otištěný časopisem Respekt vyvolal vlnu reakcí. Spisovatel se proti vznesenému podezření důrazně ohradil, a dokonce uvažoval o žalobě na Respekt. Za Kunderu se také postavilo 11 světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu; ve společném prohlášení kauzu odsoudili jako "očerňovací kampaň".
Kundera patří k nejznámějším českým autorům. Proslulost získal zejména svým románem Žert z roku 1967, který patří k hlavním dílům české poválečné literatury. Ve Francii pokračoval například díly Nesnesitelná lehkost bytí (1984) či Nesmrtelnost (1990), což byla poslední Kunderova kniha psaná česky.
Související
Babiš má jednu výtku k seznamu vyznamenaných. Návrh podá i za rok
Ve Francii zemřela Věra Kunderová. Měla by být pochována společně s manželem v Brně
Milan Kundera , Andrej Babiš , Česká republika , státní občanství , Francie
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
Aktualizováno před 18 minutami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 26 minutami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 50 minutami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 1 hodinou
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 2 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 3 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 3 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 5 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Zdroj: Jan Hrabě